Avatar

Gazeteci-Yazar

“Hiç kimse 16 milyon İstanbullunun iradesini gasp edemez, buna izin vermeyiz. Kimse Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu hassas ekonomik ve siyasi dengeleri göz ardı etmesin; kimse Türkiye’yi dünyaya rezil etmesin.” Bu sözler 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışından önde çıkan CHP’li Ekrem İmamoğlu’na ait.
Bugün Ankara’da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşmesi öncesinde YetkinReport’a açıklamalarda bulunan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’ye de çağrıda bulunarak “Sorumlu bir devlet adamı olarak bu konuda inisiyatif almaya davet ediyorum” dedi.
“Zaten İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde seçilip gelen bütün parti temsilcileriyle birlikte çalışacağız” mesajını veren İmamoğlu; “Daha fazla güvensizlik yaratmak Türkiye’nin de, kimsenin de lehine değildir” diye konuştu.
İmamoğlu şunları söyledi:
• “Ben itirazlar konusuna devletime ve hukuka güveniyorum; Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) güveniyorum. Elimizde 31 bin 186 sandıktan gelen ıslak imzalı tutanakların tamamı var. Bu seçimin kazananı biziz. Kimse 16 milyon İstanbullunun iradesini gasp edemez, buna izin vermeyiz. Bu seçimin kazananı 16 milyon İstanbulludur.
• “Her bir sandıkta devletin görevlileri, AK Parti’nin en az iki resmi görevlisi, müşahitleri ve seçmenleri vardı ve sayımlar onların önünde gerçekleşti. Sayımda sorun olduğunda bu görevliler itiraz etmişlerdir ve be tutanaklar o itirazlardan sonra düzeltmeler dâhil edilerek tutulmuştur.
• “Dolayısıyla şu anki itirazlar tümüyle kafa karıştırmaya yönelik itirazlardır. İlgilileri, YSK’yı göreve davet ediyorum; bu gidişe derhal dur denmeli. Kimse Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu hassas ekonomik ve siyasi dengeleri göz ardı etmesin; kimse Türkiye’yi dünyaya rezil etmesin. Daha fazla güvensizlik yaratmak Türkiye’nin de, kimsenin de lehine değildir.
• “Sayın Erdoğan’ı ve sayın Bahçeli’yi de sorumlu bir devlet adamı olarak bu konuda inisiyatif almaya davet ediyorum.”
İstanbul’da 11 milyon seçmenin oy kullandığı seçimleri, son verilere göre 23 bin küsur farka İmamoğlu, AK Parti adayı, önceki Başbakan ve Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın önünde tamamlamıştı.
Ancak AK Parti yetkilileri sayıma dahil edilmeyen 319 bin küsur oyun yeniden sayılmasını, burada haksız yere geçersiz sayılan AK Parti oyları bulunduğunu ve seçimi aslında kendilerinin 5 bin oyla kazandığını iddia etmişlerdi. Geçersiz oyların sayılması durumunda sadece AK Parti değil, bütün partilerin adaylarına verilmiş ama geçersiz sayılmış oylar arasında geçerlilerin bulunması ihtimali de mevcut. İtirazlar sırasıyla ilçe seçim kurulları ve il seçim kurulunda değerlendirildikten sonra YSK’ya iletiliyor. Bu sürecin önümüzdeki iki gün içinde tamamlanması bekleniyor. Verilecek CHP’nin itiraz hakkı da var. İhtilafın sürmesi, ya da seçim usulsüzlüğünün belirlenmesi durumunda ihtimaller (Türkiye genelinde değil, ihtilafın olduğu seçim bölgelerinde) 2 Haziran’da seçim yenilenmesini de kapsıyor.
İmamoğlu’nun söz ettiği hassas süreçler arasında ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim gecesi sözünü ettiği ekonominin düzlüğe çıkarılması ve yabancı yatırımcılara yönelik güven artırıcı önlemlerin yanı sıra, ABD ile yaşanan Rus S-400 füzeleri, bazı parçalarının teslimatı durdurulan F-35 savaş uçakları ihtilafı gibi, siyasi dengelerle birlikte ekonomiyi de etkileyecek konular bulunuyor.

Bir Cevap Yazın