Kadınlar Sözleşme’den çekilme kararını protesto etti

İzmir’deki protesto Alsancak’ta gerçekleşti. (Kaynak: Gazete Duvar)

Ülkenin çeşitli yerlerinde kadınlar sokağa çıkarak hükümetin kadına yönelik şiddete karşı yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadınlar Meclisi’nin çağırısı üzerine İstanbul’da Kadıköy’de toplanan kadınlar, “Yıllardır verdiğimiz mücadeleyi bir gecede silemeyeceksiniz” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararı geri almasını istedi.

Platform adına konuşan Fidan Ataselim, “Eşitlik ve adalet kadınlarla gelecek. Bir gece yarısı çıkarılan kararı geri çektireceğiz. Kadınların yaşamakla beraber, daha eşit ve özgür yaşamasını da istiyoruz. Eşitliğe düşman, özgürlüğe düşman olanlar, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedebileceğini düşünüyor. Tek bir kararla bu haktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu”nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir açıklama yaptı.

Burada bir konuşma yapan Pınar Çetinkaya, “İstanbul Sözleşmesi’nin kimsenin iki dudağının arasında olmadığını” söyledi.

Çetinkaya, “Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmenize izin vermeyeceğiz.”

Eskişehir’deki gösteriye CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü de katıldı.

İstanbul’un yanı sıra Çorum, Balıkesir, Diyarbakır, Konya, Denizli, Ankara ve Şanlıurfa’da da eylemler düzenlendi.

Dün ülkenin çeşitli illerinde düzenlenen Nevruz kutlamalarında da İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmememe talebi dile getirildi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...