Nüfusun %80’i çok yüksek riskli illerde, işte yeni önlemler

Sağlık Bakanı Koca’nın da paylaştığı haritaya göre 58 il, çok yüksek risk altında. Bir ay önce bu sayı 17 idi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok yüksek riskli il sayısının 58’e çıkarak nüfusun yüzde 80’inin yaşadığı bölgeyi kapsadığını açıkladı.

Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan yeni önlemler açıklarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da haritayı yayınladı.

Erdoğan’ın açıkladığı yeni önlemlere göre 21.00-05.00 arasındaki sokağa çıkma yasağı haftanın yedi günü uygulanacak.

Çok yüksek risk kategorisindeki Pazar günü yasakları Cumartesi gününe de yayıldı.

Lokanta ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya devam edecek ancak 13 Nisan’da başlayan Ramazan’dan itibaren bu işletmeler sadece paket servisle hizmet yapabilecek.

Toplu iftar ve sahurlar düzenlenmeyecek.

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının prim yüklerini devlet üstlenecek, bu kategorideki çalışanlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapılacak.

Erdoğan, yeni uygulamaları anlatırken “Vatandaşlarımıza bayramla birlikte her alanda özgürlüğümüzü yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşabilmek için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirebilmeye davet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. İleri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Vaka sayıları artsa da, yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Buna rağmen vaka ve hasta, bunun yanında vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mevcut bırakmaktadır” diye konuştu.

Yaklaşık bir ay kadar önce çok yüksek risk altında il sayısı 17 idi ve bunun ardından hafta sonu önlemleri gevşetilmişti.

Muhalefet, iktidar partisini kalabalık il kongreleri ve genel kurul düzenlemekle eleştiriyor.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...