Türkiye’nin İran sınırında Afgan mülteci alarmı

Savunma Bakanı Hulusi Akar, İran sınırına örülen portatif duvarı denetledi. (Fotoğraflar: Milli Savunma Bakanlığı)

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’deki ilerleyişi sürerken Türkiye de devam etmekte olan Afgan mülteci akınına karşı sınır güvenliğini artırmak için girişimlerde bulunuyor. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afgan mültecilerin İran üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı Van’da incelemelerde bulunarak önlemlerle ilgili açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Sınırlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları tamamen engellemiş olacağız” dedi.

Savunma Bakanı Akar,  İran sınırında alınan önlemleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile birlikte havadan ve karadan inceledikten sonra “Modüler duvar yapıyoruz, şu ana kadar da bu duvar inşasının büyük bölümü tamamlandı. 150 kilometreye yakın hendek kazıldı. Mevcut olan hudut taburlarımız, komando taburlarımız, keşif bölüklerimizle birlikte hudut karakollarımızın, üs bölgelerimize ilave takviyeler yapıldı. Bunların yanı sıra jandarmalar ve polis özel harekât birlikleri de takviye edildi. Hudutta her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde tedbir alındığını, hududun kontrolünün daha da etkin olduğunu herkesin bilmesi lazım” dedi.

Bakan, bu yılın başından bu yana sınırdan giriş teşebbüsleriyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“İran hududunda yakalananların sayısı 587’dir. Hudutlarımızdan girmesi engellenenlerin sayısı ise 181 bin 328 oldu. Bunların İran sınırına tekabül edenlerinin sayısı ise 61 bin 943’tür. Asker-sivil iş birliği yoğun şekilde uygulanarak gerekli tüm çalışmalar yapılıyor. Bir tarafta hudutta askerler diğer tarafta mülki makamlar diğer tarafta ise Cumhuriyet Savcılıklarımız bu konuyu etkili bir şekilde yürütüyorlar.”

Bakar Akar, “Hudutta her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde tedbir alındı” diyor.

Bakan: Görüntüler gerçeği yansıtmıyor

“Çalışmalarımız artan bir şiddetle devam edecek ve ‘hudutlarımız geçilmez’ anlayışını pekiştireceğiz,” diyen Akar, ülkeye izinsiz giriş yapan Afgan sayısında artış yaşandığı yönündeki eleştirilerle ilgili olarak da “Hudutların kontrolü eskisinden çok daha ileri düzeyde. İlk hatta hudut birlikleri, Kara Kuvvetleri unsurları, derinlikteki alanda jandarmalar, içerideki bölümlerde polis özel harekât var. Dolayısıyla ortaya atılan görüntülerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını çok açık bir şekilde bir kez daha burada müşahede ettik” dedi.

Erdoğan: Yalan terörü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Akar’dan çalışmalara ilişkin bilgi aldıktan sonra hudut birliklerine şöyle seslendi:

“Çok farklı bir dönemden geçiyoruz, bir taraftan sel afetleri bir taraftan yangınlar. Bütün bunlar devam ederken bir de dedikoduya dayalı bir sıkıntı. Bu dedikoduya dayalı sıkıntıları da inanıyorum ki sizler bertaraf edeceksiniz. Bunları da aşmamız gerekiyor çünkü bir yalan terörü Türkiye’de estiriliyor. Bu yalan terörünü biz sizinle beraber aşacağız. Özellikle de bu sınırlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları da tamamen engellemiş olacağız. Çünkü bu hudutlardaki duvarlarımız bizim emniyet, güvenlik duvarlarımızdır. Bunu sizler başardığınız takdirde TSK’nin, güvenlik güçlerimizin yükü daha da hafifleyecektir. Bu duygularla sizleri tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.” 

Dışişleri’nden Türk vatandaşlara acil çağrı

Bu arada Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan çağrıda, Afganistan’dan ayrılmak isteyen vatandaşların “ivedilikle” kendilerine bilgi vermesi istendi.

Benzer çağrılar yapan ABD ve Almanya’da vatandaşlarının bir an önce geri dönmesini istedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...