Ölü sayısı artınca Erdoğan Kabil planına temkinli yaklaştı

Erdoğan, Bosna Hersek’e gitmeden önce Afganistan ile ilgili açıklamalar yaptı. (Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı)

Kabil’deki saldırılarda ölü sayısı artarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Taliban kontrolüneki kentteki Hamid Karzai Havalimanı’nı işletme konusunda daha temkinli yaklaşmayı seçti.

Türkiye’nin Taliban ile görüştüğünü doğrulayan Erdoğan, “Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok. Orada her an her türlü ölüm vs. mümkün. Dünkü olayda 72 kişinin ölmesi…” dedi.

Dün binlerce insan tahliye için havalimanının çevresinde beklerken düzenlenen intihar saldırılarında en az 90 kişi öldü. Ölenlerin 13’ü ABD askeri. Bazı yayın organları ölü sayısının daha da yüksek olduğunu söyleyen saldırıları IŞİD üstlendi.

Bugün, Bosna-Hersek ve Karadağ’a gitmeden önce konuşan Erdoğan, Kabil havalimanı konusuna değinerek “Orada eğer bizim adımız geçerse, kalkıp da Türkiye Cumhuriyeti işletiyor, buna rağmen 72 kişi öldü, buna biz bulaşırsak bunu izah edemeyiz. Onun için bizim şu anda kararımız söz konusu değil” diye konuştu.

“Üç buçuk saat görüşüldü”

Türkiye-Taliban görüşmeleriyle de ilgili bilgi veren Erdoğan, “Taliban’la ilgili olarak 3 buçuk saat süren görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde orada arkadaşlarımız sürdürdü. Ondan sonraki süreçte de gerekirse burada yine bu tür görüşmeleri yapma fırsatımız olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Bu tür görüşmelerle süreci bir defa sağlıklı yürütmenin gayreti içindeyiz. Onların beklentileri nedir, bizim beklentimiz nedir, bütün bunları görüşerek yapacaksınız.  Görüşmeden bu tür şeyleri yapmak mümkün değil. Bu bakımdan da diplomasi diyorsanız, bu insanlara şunu da söylemek lazım. İşte diplomasi budur. Bunu da birinci derecede Dışişleri, Dışişleri’nin temsilcileri, siyasiler yürütür. Şu anda yaptığımız budur. Şu anda arkadaşlarımız bunu kararlılıkla sürdürmektedir” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinde Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlamayı teklif etmiş, ancak Taliban buna karşı olduğunu açıklamıştı.

15 Ağustos günü Taliban ABD çekilmesi tamamlanmadan Kabil’i ve Afganistan yönetimini ele geçirdi ve bu plan askıya alındı.

24 Ağustos günü Türk askerleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, “Türkiye Müslüman bir ülkedir. Bu ülkenin hükümeti ve halkıyla iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz ancak Kabil Havaalanı’ndaki sorun çözülür çözülmez yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...