Kazakistan olağanüstü hal: neden yakıt zammı protestoları

Kazakistan’da halk yakıt zammını protesto için sokaklara dökülünce Devlet Başkanı Tokayev bakanları kovdu, olağanüstü hal ilan etti. (Foto: Twitter/ThomasVLinge)

Kazakistan Devlet başkanı Kasım Cömert Tokayev, yakıt fiyatlarına yapılan zammı protesto eylemleri üzerine ülkenin kısmi olağanüstü hal ilan etti. Rus Sputnik Haber Ajansı Mangıstav eyaleti ve ülkenin en büyük şehri Almatı’da ilan edilen Olağanüstü Hal 19 Ocak’a dek devam edecek. Fransız Haber Ajansı AFP Tokayev’in protestolar üzerine bakanların görevine son verdiğini duyurdu. Ajanslar, Tokayev’in protestolar üzerine yakıt zammı geri alabileceğini bildiriyor.

Protestolar hükümetin 1 Ocak’tan itibaren, sıvılaştırılmış doğal gazın litresini 50 tenge’den 120 tengeye (0,27 dolar, 3 lira 60 kuruş) çıkarması üzerine 2 Ocak’ta başlamış ve ülkenin büyük şehirlerine yayılmıştı. Petrol ve doğal gaz zengini 19 milyon nüfuslu ülkede araçların çoğunun ucuz olması nedeniyle otogaz (LNG) kullandığı bildiriliyor. Sokaklara dökülen göstericiler yakıt fiyatına gelen zammın kaçınılmaz olarak gıda fiyatlarına da yansıyacağını yakın zamanda gıda fiyatları başta olmak üzere diğer fiyatlara da yansıyacağını protesto ediyor.

Tokayev: iç ve dış güçlere kapılmayın

Tokayev, ulusa sesleniş konuşmasında halkı iç ve dış güçlerin kışkırtmalarına kapılmamaya ve itidale çağırdı. Geçtiğimiz 12 Kasım’da Türk Konseyi Liderler Zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuğu olarak İstanbul’a gelen Tokayev, 2019 yılında kendi isteğiyle görevden çekilen Kazak lider Nursultan Nazarbayev tarafından Devlet Başkanlığına aday gösterilmiş ve parlamentoda ciddi bir muhalefetin bulunmadığı Orta Asya ülkesinin başına geçmişti.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...