ÖSYM Başkanı görevden alındı: KPSS soruları çalındı mı?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların bir yayınevinin deneme sınavıyla aynı çıkmasının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla görevden alındı. 

31 Temmuzda yapılan ve 1.4 milyon adayın katıldığı KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür Bilimleri sınavının ardından sosyal medyada 20 sınav sorusunun Yediiklim Yayınevinin deneme sınavlarında birebir yayımlandığı iddiası 2 Ağustos’ta kısa sürede yayıldı. 

İddiaların ardından ÖSYM Başkanı Aygün 3 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla görevden alındı. 

Önümüzdeki haftalarda yapılacak olan diğer KPSS sınavlarının yapılıp yapılmayacağı veya iddialara konu olan sınavın iptal edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil. 

CHP: KPSS soruları çalındı mı?

İddialar sosyal medyada yayıldıktan sonra yayınevi yetkilileri bir televizyon yayınında şaibe suçlamasının “algı yaratmak” olduğunu, “bir sorunun benzer olmasının tesadüf olduğunu” söylemiş, ÖSYM de sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı. 

Yapılan açıklamada ÖSYM,  “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” demişti. 

İddialar üzerine CHP, Millî Eğitim Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle konuya ilişkin soru önergesi verdi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in imzasıyla verilen önergede soruların çalındığı iddiası yer aldı. 

CHP soru önergesinde “Diğer bir vahim iddia ise 2022 KPSS sorularının dark web, yani karanlık ve yasa dışı internet sitelerinde 1000 dolar karşılığında satılması konusudur” dendi ve şu soru yöneltildi: 

2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette 1000 dolar karşılığında satıldığı doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlenmiştir? Konuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?”

Erdoğan: Müsade etmeyiz

Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iddiaların incelenmesi için aynı gün Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada “inceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan ayrıca kendi sosyal medya hesabından da bir mesaj yayımladı ve kimsenin “mağdur olmasına müsaade etmeyeceklerini” ifade etti. 

“Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.”

Erdoğan’ın açıklamasının ardından gece saatlerinde yayımlanan Resmi Gazete ile ÖSYM başkanı görevden alındı. 

Kılıçdaroğlu: “Kendi şaibesini çözme şovu”

Muhalefet partileri KPSS sınavıyla ilgili iddialara sert yanıt verdi. İYİ Parti Lideri Meral Akşener geçmiş yıllarda da devlet kurumlarına alımlarda yolsuzluk yapıldığını hatırlatarak “Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz; tekrarını kabul etmeyiz!” mesajını paylaştı. Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu ise yayınladığı mesajda “İddialarda en ufak doğruluk payı ortaya konursa KPSS sınavı iptal edilmelidir,” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÖSYM Başkanı’nın görevden alınmasının sorunu çözmeye yetmeyeceğini belirtti ve sınav sisteminin “şaibeli” olduğunu “sonuçların da şaibeli olacağını” söyledi. 

CHP lideri Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı’nı ziyaret etmek istediğini ancak binaya alınmadığını hatırlattı ve “Bakanlığa bunun için gitmiştim” dedi: 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu: “KPSS ile ilgili yorum yapmıyorum çünkü sınavın şaibesi bir yana, mülakatlar zaten şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Bakanlığa da bunun için gitmiştim. Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz,” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...