Siyaset

Putin’in özel yatı Türkiye’de onarımda mı?

Rus muhalif işadamı ve eski oligark Mikhail Borisoviç Hodorkovski, kendi sitesi Dosier Center’da yayınlanan bir haberde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel yatı Victoria’nın Türkiye’de onarımda olduğunu iddia etti. (Foto: Dosier Center)

Rus muhalif işadamı ve eski oligark Mikhail Borisoviç Hodorkovski, kendi sitesi Dosier Center’da yayınlanan bir haberde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel yatı Victoria’nın Türkiye’de onarımda olduğunu iddia etti.

Sosyal medya hesabından iddiayı duyuran Hodorkovski, “Vladimir Putin’in yatını bir NATO ülkesinin donanma tershanesine yanaşmış halde bulduk,” ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin’in 71 metrelik Victoria adlı özel yatının bir ay önce Soçi limanından ayrıldığını, daha sonra İstanbul’da Tuzla limanına doğru bakım için yola çıktığını iddia eden Hodorkovski, yatı “Putin’in Ukrayna’ya gönderdiği savaş silahlarının birçoğunda olduğu gibi gövdesindeki ayırt edici V harfinden tanımlayarak bulduklarını” belirtti.

Dosier Center’daki incelemede, Victoria’nın 21 Ekim’de Soçi’den ayrıldığı, iki gün sonra İstanbul’daki tershanenin batısına demirlediği yazıyor. Buna göre yat, 25 Ekim sabahı rıhtıma taşındı ve AIS vericisini kapattı.

Putin’in yatı, arkadaşı Timchenko üzerine

Hodorkovski’nin iddialarına göre Victoria, Rus donanması için nükleer denizaltılar da inşa eden Sevmash askeri tershanesinde inşa edildi. Yatın yapımı, ödemelerle ilgili yasal süreçler sebebiyle 14 yıl sürdü.

Victoria’nın resmi olarak Putin’in yakın arkadaşı olduğu bilinen Gennady Timchenko’ya ait olduğunu belirten Hodorkovski, “Putin’in adı Victoria’ya ait belgelerin hiçbirinde görünmese de geminin gerçekten onun kişisel gemilerinden biri olduğuna dair pek çok kanıt var,” ifadelerini kullandı.

Habere göre Geminin sahibi Paer şirketi, yöneticisi ise Fazar-Invest. Her iki şirket de birbiriyle ilişkili ve Gennady Timchenko’nun tüzel kişilikleri grubunun bir parçası.

Hodorkovski, bu kanıtları şöyle sıraladı:

“Örneğin, 1,4 milyar dolarlık sarayı bir başka uzun süreli dostu Arkady Rotenberg’in üzerine kayıtlı.  İlk olarak, nükleer denizaltılar konusunda uzmanlaşmış bir Rus donanma gemi yapımcısından başka birinin yat sipariş etmesi pek olası değildir. Ayrıca yat, Putin’in Karadeniz’deki diğer gemileriyle birlikte Soçi’de bulunuyor ve Putin’in sarayının bulunduğu Gelendzhik’teki İdokopas Burnu’nu düzenli olarak ziyaret ediyor ve çoğu zaman Putin’e ait olduğu bilinen diğer tekneler de ona eşlik ediyor.
Putin’in gemileri yanaştıkları her limanda daima tek bir acenteyi paylaşır. Baltık’ta bu işlev Inflot Worldwide tarafından yürütülmektedir. Karadeniz’de ise Victoria ve geçen yıl el konulana kadar Scheherazade (Putin’in yatlarından bir diğeri) Orca Group tarafından idare ediliyor.
Victoria’nın mürettebat listesinde Putin ve yakın çevresiyle bağlantılı başka teknelerde çalıştıkları bilinen çok sayıda denizcinin ismi yer alıyor. Örneğin Victoria’nın birinci kaptanı şu anda eski başkan Medvedev’in yatı Universe’ün mürettebatının başında bulunuyor.”

Rusya Ukrayna savaşının ardından Rusya’ya uygulanmaya başlanan yaptırımlar Türkiye’yi Rusya’nın çıkış kapısı haline getirmişti. Daha önce de pek çok oligarkın yatının Türkiye’de olduğu iddia edilmişti.

Putin’e yakınlığı ile bilinen Rus iş insanı Roman Abramoviç’in yatı My Solaris’in de Nisan ayında Türkiye’de Marmaris’e demirlediği, yaz boyunca Muğla kıyılarında olduğu haberlere yansımıştı.

 

YetkinReport

Recent Posts

Sedat Önal Vaşington Büyükelçiliğine getirildi

Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi Murat Mercan’ın 14 Ocak itibariyle emekliye ayrılmasının ardından boş kalan büyükelçilik görevine,…

5 saat ago

Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Milli Muharip Uçağı (MMU) KAAN 21 Şubat…

12 saat ago

Amerikalı Senatör Shaheen yine Ankara’da: hiç boşuna gelmedi

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün ABD’li Senato üyeleri Jeanne Shaheen ve Chris Murphy ile Cumhurbaşkanlığında…

14 saat ago

Erdoğan ve Bahçeli’den yargıya “hazır olun” uyarısı

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ihlal kararları ve Danıştay'ın en son verdiği FETÖ'den ihraç edilmiş hakim ve…

1 gün ago

Fatih Erbakan: Artık çekilirsek AK Parti’nin yedek lastiğine döneriz

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, yerel seçimler için aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim…

1 gün ago

Erdoğan’dan Ermenistan’a: Azerbaycan ile barış fırsatını kaçırmayın

Türkiye, Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanacak barış anlaşmasına tam destek ilan etti. Bu konuda Türkiye…

2 gün ago