Siyaset

Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Milli Muharip Uçağı (MMU) KAAN 21 Şubat sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Milli Muharip Uçağı (MMU) KAAN 21 Şubat sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

2016 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan geliştirme projesi ile yapımına başlanan Milli Muharip Uçağı KAAN ile ilgili tüm testler tamamlandı. KAAN 21 Şubat’ta test pilotu Barbaros Demirbaş’ın pilotluğunda ilk kez havalandı.

TUSAŞ’ın KAAN tanıtım yazısında, 5. nesil çok rollü savaş uçağı olan KAAN’ın “Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16’ların yerini almasının planlandığı” belirtiliyor.

F-35 savaş uçaklarının başından itibaren üretici ortağı olan Türkiye, 2017’de Rusya’dan S-400 hava savunma füzeleri aldığı için dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla programdan çıkarılmıştı.

Türkiye’nin kendi Milli Muharip Uçağı (MMU) Kaan’ı devreye alana kadar F-16 uçaklarını üst modele çıkarma talebi böyle gündeme gelmişti.

ABD Kongresindeki Türkiye aleyhtarı havanın satışa engel olmasının önüne geçmek için de Biden yönetimi Yunanistan’a daha üstün F-35 savaş uçağı satışını aynı paketin içine koymuştu.

KAAN 17 Mart 2023’te hangardan çıkarılarak pist başı yaptı. 1 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KAAN’ın gövdesini imzaladı.

KAAN’ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.

Projede ayrıca, çift motorlu KAAN konfigürasyonunda kullanılması hedeflenen özgün Motor Geliştirme Projesi yürütülüyor. Özgün Motor Geliştirme Projesi tamamlanıncaya kadar KAAN’da hazır motor kullanılarak hava aracı geliştirme faaliyetleri sürdürülüyor.

MMU’nun Türk hava gücündeki rolünü, Arda Mevlütoğlu’nun bu yazısından detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz:

YetkinReport

Recent Posts

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye’ye gelirken

Almanya Cumhurbaşkanı Franz-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihleri arasında Türkiye’ye gelmesi gerek resmî gezi programının niteliği…

11 saat ago

Ankara yakından izliyor: İsrail de İran da mesaj verme derdinde

İsrail’in 13 Nisan saldırısına misilleme olarak 19 Nisan erken saatlerde İran’ın İsfahan şehrine hava saldırısı…

14 saat ago

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs prangası

Avrupa Birliği’nin 17 Nisan'daki özel Konsey oturumunda uzun bir süreden sonra Türkiye ile ilişkiler ele…

15 saat ago

Dünya Bankası bakışı: enflasyona sabretmek zor, alternatifi daha kötü

Dünya Bankası bugünlerde Türkiye’de iki nedenle gündeme geldi. Önce 2024-2028 dönemi için Türkiye’ye 18 milyar…

2 gün ago

AB liderlerinden müzakereler için Kıbrıs şartı, Türkiye’den sert tepki

Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 17 Nisan'da aldığı kararla Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesini…

2 gün ago

Erdoğan’dan sert değişim mesajı: “gerekeni yapacağız”

31 Mart yerel seçimlerindeki yenilginin ardından ilk kez Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) grup…

2 gün ago