Siyaset

Kılıçdaroğlu’dan Bahçeli’ye: “okul arkadaşım” Atatürk’e dil uzatanlara bir şey diyemiyor

CHP’nin önceki lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski AK Parti milletvekili Şevki Yılmaz’ın Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmesine karşı tepki vermeyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye “X” hesabı üzerinden ağır yüklendi.

CHP’nin önceki lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski AK Parti milletvekili Şevki Yılmaz’ın Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmesine karşı tepki vermeyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye “X” hesabı üzerinden ağır yüklendi. Kılıçdaroğlu, ismini anmadan “okul arkadaşım” diye hitap ettiği Bahçeli’ye “oysa bir zamanlar nasıl cesur konuşurdun” diyerek Erdoğan’a muhalefet ettiği günleri hatırlattı.

Kılıçdaroğlu “X” hesabında şunları söyledi:

“Ağzından salyalar akarak, Kurtuluş Savaşı kahramanımız Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e çatallı dilini uzatan soysuza tek kelime edemeyen okul arkadaşım, 15 Temmuz darbe girişimi için asılsız bir iddianın peşine düşmüş ve hemen savunmaya geçmiştir.

“Oysa ki bir zamanlar ne kadar cesur konuşurdu, suda ateşin nasıl yanmayacağını, balda tuzun bulunmayacağını ve kimden Cumhurbaşkanı olmayacağını söylerdi. Şimdi Atatürk’e dil uzatanlara dahi bir şey diyemiyor.”

Bahçeli’ye Abdülhamid göndermesi

Kılıçdaroğlu, isim vermeden Bahçeli’ye yüklendiği mesajında, Şevki Yılmaz’ın Atatürk’e “soysuz” hakareti ve ona karşı bir soruşturma başlatılmaması üzerine de şunları yazdı:

“İyi dinleyin, Köhne Bizans’ın Yıldız burcunda ikamet eden baykuş özentilerine ve kalıntılarına söylüyorum; Türkiye’nin yönetim şekli ile ilgili tartışmalar 29 Ekim 1923’de ebediyen son bulmuştur! Aklınızdakini kursağınızda bırakırız!”

Kılıçdaroğlu’nun şifrelerle dolu mesajında “Köhne Bizans” İstanbul’un Cumhuriyet öncesi son dönemi, “Yıldız Burcu” Sultan İkinci Abdülhamid, Sultan Reşad ve Sultan Vahdettin’in ikameti olan Yıldız Sarayı ve “Baykuş özentileri” ifadesi de Abdülhamid iktidarının son döneminde İttihat ve Terakki’nin Saray için kullandığı ifadeyi çağrıştırıyor.

Osmanlı ailesi: Atatürk’e saygılıyız

Tartışma AK Parti eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, Abdülhamid’in dördüncü derece torunu Berna Sultan Osmanoğlu’nun 17 Şubat’taki düğününde söyledikleriyle başladı. Tarihçi İlber Ortaylı’nın da nikah şahidi olduğu törenin davetlileri arasında bulunan Yılmaz, mikrofonu alarak “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” dedikten sonra “Selanik’ten gelen dönmeleri, onlara destek verenleri kahr-ı perişan eyle” diye beddua etmiş buna da davetlilerden “amin” diyenler olmuştu.

Osmanlı ailesi bunun üzerine yazılı bir açıklama yaparak Yılmaz’ın söylediklerinin kendi görüşleri gibi algılanmasından üzüntü duyduklarını, “haklı tepkilere” katıldıklarını ve ülkeyi muasır medeniyet seviyesine taşımayı amaçlayan Atatürk’e saygılı olduklarını söylemişlerdi.

Yılmaz aleyhine yapılan suç duyurularına rağmen henüz açılmış bir soruşturma bulunmuyor.

Ortam gerçekten endişe verici. Seçim ortamını fırsat bilen din devleti özlemcisi tarikat ve cemaatler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üzerindeki oy etkilerini manivela olarak kullanıp Atatürk’e, Cumhuriyet ve değerlerine, laiklik ve kadın haklarına karşı at oynatıyor ve bunun adeta tadını çıkarıyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun isim vermeden Bahçeli’ye Atatürk’e hakaretlere karşı sessiz kalmakla suçlayarak Bahçeli’ye yüklenmesi, Bahçeli’ye Erdoğan’ın başkan olmasına karşı çıktığı dönemlerdeki tutumunu hatırlatması bu çerçeveye oturuyor.

Murat Yetkin

Gazeteci-Yazar

Recent Posts

23 Nisan: TBMM’nin 104’üncü yılında oy ve Meclisin gücünü hatırlamak

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 104’üncü yılını kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,…

2 saat ago

Bahçeli, Erdoğan’ı Şimşek’le vurdu. Özel, “Gerekirse erken seçim” dedi

Cumhur İttifakından çatırtılar gelmeye devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı en hassas…

18 saat ago

Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul’da: İmamoğlu ile görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier üç günlük Türkiye ziyaretine İstanbul'da başladı. 22 Nisan öğlen saatlerinde İstanbul…

18 saat ago

Erdoğan 13 yıl sonra Irak’ta: 26 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 yılın ardından ilk kez geniş bir heyetle birlikte resmi ziyaretlerde…

23 saat ago

Bilim üzerine ideolojik çarpıtmalar: Lysenkoizm ve Darwin karşıtlığı

Eğitim müfredatından Charles Darwin'in Evrim Teorisi'nin çıkarılması ve yerine Yaratılış Teorisi’nin konulma çabaları, Türkiye'deki bilimsel…

1 gün ago

CHP’de yeni yönetim tabanı dönüştürmek için çalışmalarını hızlandırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Özgür Özel yerel seçim zaferinin ardından parti yönetimindeki değişiklikle birlikte…

2 gün ago