Categories: Siyaset

Erdoğan 28 Şubat generallerinin cezalarını kaldırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Şubat davasında ceza alan ve aralarında Çevik Bir, Çetin Doğan ve Yıldırım Türker’in de olduğu generallerin kalan cezalarını “hastalık” ve “kocama hali” gerekçeleriyle kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Şubat davasında ceza alan ve aralarında Çevik Bir, Çetin Doğan ve Yıldırım Türker’in de olduğu generallerin kalan cezalarını “hastalık” ve “kocama hali” gerekçeleriyle kaldırdı.

17 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı karara göre 28 Şubat hükümlüsü Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Emekli Org. Fevzi Türkeri, Emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak, emekli orgeneral Çevik Bir, Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ve Aydan Erol’un kalan cezaları kaldırıldı.

Kararlarda, generallerin cezalarının Anayasanın 104. maddesi onaltıncı fıkrası gereğince “sürekli hastalık” ve “kocama hali” gerekçeleriyle kaldırıldığı belirtildi.

Generallerin cezaevinden tahliye edilmesi bekleniyor.

28 Şubat kararı ve “normalleşme” tartışmaları

Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in 2 Mayıs’taki görüşmelerinden sonra Ankara siyasetinin gündemine yerleşen “normalleşme” tartışmalarının ardından geldi. Özel’in toplantı sırasında 28 Şubat hükümlüsü generalleri gündeme getirdiği, Erdoğan’ın da “ben zaten o konuda talimat vermiştim,” ifadesini kullandığı haberlere yansımıştı.

Cumhurbaşkanı’nın kararını değerlendiren Özel, “İleri derecede hastalıkları bulunan hükümlü generaller Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Erol Özkasnak’ın cezalarının kaldırılma kararları gecikmiş ama doğru bir adımdır. Ailelerinin gözü aydın” dedi.

Özel’in toplantıda ayrıca Osman Kavala ve Gezi için de talepte bulunduğu belirtilmiş, ancak Kavala’nın yeniden yargılama talebi oluşturulan yeni heyet tarafından reddedilmişti.

Resmi Gazete’deki karar ise 16 Mayıs’ta Ankara’da 36 sanığa toplamda 400 yıldan fazla hapis cezasının verildiği Kobani Davası’ndaki karar duruşmasının ardından yayımlandı.

YetkinReport

Recent Posts

“Bayramın ilk günü güneş enerjisi kullanımı rekor kırdı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kurban Bayramı'nın ilk gününde güneş enerjisinden elektrik üretiminde…

18 saat ago

AK Partinin yeni iletişim stratejisiymiş. Ne kadarına cesaretleri var?

Hürriyet internet sitesinde okudum: AK Parti yeni bir iletişim stratejisi üzerinde çalışıyormuş. Ne yalan söyleyeyim…

19 saat ago

Adalar’da “Azmanbüs” gerginliği tırmanıyor: Halk ve İBB karşı karşıya

Adalar'da gerginlik tırmanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Adalar ilçesinde daha büyük minibüsleri hizmete sokma kararı…

1 gün ago

Erdoğan: Erken seçim yok, Bahçeli’yle İttifaka, Özel’le diyaloga devam

Kurban Bayramı arifesinde AK Parti-MHP-CHP üçgeninde yaşanan gerilimin üç ekseni vardı. Biri, CHP lideri Özgür…

2 gün ago

Savaş alanında yapay zeka: Katliam teknolojisi mi, ilerleme mi?

Yapay zeka sadece insanları daha iyi yaşatmak değil, daha çok öldürmek için de kullanılmaya başlandı.…

2 gün ago

İsrail karıştı: Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'de altı üyeli savaş kabinesini feshettiğini duyurdu. Reuters'ın İsrailli yetkililere dayandırdığı…

3 gün ago