Sağlıkta ve ekonomide kriz yönetimi

Koronavirüs (COVID-19) pandemisiyle meydana çıkan sağlık krizinin ekonomiye etkileri bütün dünyada hissedilecek. (Foto: Pixabay)

Ekonomi Alla Turca adlı kişisel web sitesinde analizlerini paylaşan Uğur Gürses, koronavirüs (COVID-19) krizinin, dünyada ve Türkiye’de ekonominin “sağlığına” etkilerini yazdı.

“Dünyayı ve Türkiye’yi saran Koronavirüs (Covid-19) tehlikesine karşı sağlık otoriteleri şu uyarıda bulunuyorlar; ileri yaş grupları ile altta yatan hastalıkları bulunanlar yüksek risk altında. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sıkça tekrarladığı, ölümlerde yüzde 65’e yakın, yoğun bakımda yatan hastalarda ise yüzde 75’e yakın bir oranda “altta yatan hastalık” öyküsü var.

“Tüm dünyada bir sağlık krizi yaşanıyor, ama diğer taraftan da eve kapanmak zorunda olan çalışanların, iş sahiplerinin gelir ve iş kaygıları ekonomiye ne olacağını düşündürüyor.

“Ekonomilerin derin bir daralma-durgunluk çukuruna düştükleri çok açık. İçinde bulunduğumuz çeyrekte yüzde 10-20’lik küçülme tahminleri yapılmaya başlandı. Yanlış da değil; ekonomilerin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan hizmet sektörü büyük ölçüde kepenk kapattı.”

Yazının tamamını okumak için lütfen tıklayın.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...