Yakın Tarih: Genç Vedat Günyol Halide Edip’e soruyor

“Sanatkâr kanaatten doğan bir imanla, herhangi mevzua ve fikre can verebilir. Bazen aleyhinde olduğum bir fikrin bile, bu şartla yarattığı sanat eserini lezzetle okuduğum vakidir.”

Sultanahmet Mitinginde yaptığı konuşmayla Milli Mücadelenin simgelerinden birine dönüşen, edebiyat ve siyaset tarihimizin çok yönlü siması Halide Edip, daha sonra siyasi görüş ayrılıkları nedeniyle uzun yıllar Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaşamıştı.

Türkçenin büyük ustalarından çevirmen, eleştirmen, yazar, eğitimci ve yayıncı Vedat Günyol Paris’te hukuk doktorasını yaparken, o sıralarda Paris’te yaşayan Halide Edip ve Adnan Adıvar çiftiyle dost olur. Günyol kendi ifadesiyle Halide Edip’in 13 yıl boyunca fahri kâtipliğini yapacaktır.

İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle doktorası yarım kalacak olan 26 yaşındaki Günyol’un 1938’de, döneminin eserleriyle yurtdışında da en çok tanınan yazarlarından Halide Edip’le Paris’te yaptığı zorlu olduğu ölçüde leziz söyleşinin tamamını okumak için Edebiyat Söyleşileri sitesinin linkine tıklayınız.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...