HDP gözaltılarına Avrupalı parlamenterlerden tepki

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder (sol) ve Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen de gözaltına alınanlar arasında. (Fotoğraf: Twitter)

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 yılındaki “Kobani olayları” soruşturması kapsamında çoğu HDP’li 82 kişi hakkında gözaltı kararı vermesine Avrupalı parlamenterler tepki gösterdi.
Deutsche Welle’nin derlediği habere göre, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor “2014 yılında yaşanan olaylara karıştıkları iddiasıyla HDP üyelerine karşı yürütülen yeni gözaltı operasyonundan derin endişe duyduğunu” söyledi.
Sosyalistler ve Demokratlar grubu da yazılı bir açıklamayla gözaltıları kınadı.
Avrupa Özgür İttifakı (EFA) ise siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Gözaltıların yanı sına, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemler sırasında HDP MYK Üyesi olup halen milletvekili olan 7 kişi için de fezleke düzenleneceğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu HDP eşbaşkanını aradı

Öte yandan, Gazete Duvar’ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik bugün gerçekleştirilen gözaltıların ardından partinin Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ı telefonla arayarak görüştü.
Kılıçdaroğlu, “bu operasyonun siyasi nitelikte olduğuna inandıklarını belirterek geçmiş olsun dileklerini iletti.”
6-7 Ekim 2014’te yaşanan Kobani olayları sırasında  46 kişi yaşamını yitirmiş, 882 de yaralanmıştı.
Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt ve HDP eski MYK Üyesi Can Memiş de var.

Parti tarafından yapıyan açıklamada “Partimize karşı bu sabah başlatılan intikam saldırısının kararı dün yapılan MGK toplantısında, savcının Saray’daki düğün töreninde alınmıştır. AKP-MHP bloğu kaybettikçe muhalefeti tasfiye etmeye çalışıyor” ifadeleri kullanılmıştı.
Sırrı Süreyya Önder, Aksaray’da kaldığı bir otelde terörle mücadele şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı.

.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...