Aliyev ateşkes şartlarını açıkladı, takvim istedi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan’dan çekilme takvimi istedi. (Fotoğraf: Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı)

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin ordusunun Dağlık Karabağ’a yönelik operasyonlarının durması için şartlar öne sürdü.
T24’ün haberleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında Aliyev, “Ermenistan ordusu topraklarımızdan çıksın. (Ermenistan Başbakanı Paşinyan) Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını açıklasın. Azerbaycan halkından özür dilesin ve Karabağ’ın Ermenistan toprağı olmadığını söylesin. Bize Ermenistan ordusunun işgal ettiği topraklardan çekilmesinin takvimini versin” dedi.
Aliyev, “Şimdiki durumda başlıca suçlu Erivan yönetimidir” diye konuştu.
Azerbaycan cumhurbaşkanı, AGİT bünyesindeki Minsk Grubu’nu ve AB’yi de “umursamazlıkla” suçladı.
Aliyev, “AGİT Minsk Grupu, Avrupa Birliği bir açıklamada bulundu mu? Bulunmadı. Dediler ki bu bizi ilgilendirmiyor. Umursamıyorlarsa, şimdi de umursamasınlar. Bazı ülkeler bize iftira atıyor, bazı Avrupa ülkeleri bizi itham ediyor. Gitsinler aynaya baksınlar” diye konuştu.

Bakü: Sivil hedefler vuruldu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev ise Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Azerbaycan’ın yerleşim yerlerine 8 füze fırlattığını, füzelerden ikisinin başkent Bakü’nün yakınında yer alan Hızı ve Apşeron bölgelerine isabet ettiğini açıkladı.
Gazete Duvar’ın haberine göre Hacıyev, “Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sivil nüfusa ve sivil altyapıya yönelik füze saldırıları. İkinci en büyük şehir, Gence: Dört füze artı misket mühimmatlı Smerç roketleri. Hızı ve Apşeron bölgesi: 300 kilometre orta menzilli iki füze. Mingeçevir: iki füze. Su deposu ve elektrik santrali” ifadelerini paylaştı.
Sözcü gazetesi ise, internet sitesinde Azerbaycan’ın Cebrail şehri ve 9 köyün daha geri aldığını yazdı.
Ermenistan, Stepanakert bölgesinin hafta sonu boyunca Azerbaycan tarafından bombalandığını açıkladı.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...