Merkez Bankası faiz oranını 475 baz puan artırdı

Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 475 baz puan artırıldı. Politika faizi yüzde 10.25’ten yüzde 15’e yükseltildi.

Banka tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine,
  • Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.

Böylelikle piyasa beklentisi doğrultusunda faiz politikasında sadeleştirmeye gidilerek tüm fonlamaların haftalık repo faizi üzerinden gerçekleştirilmesine karar verilmiş oldu.

Lira ne oldu?

Merkez Bankası’nın başına Naci Ağbal’ın getirilmesi ve hemen ardından Hazine vei Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi ve yerine Lütfi Elvan’ın atanmasıyla başlayan süreç sonunda dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerinde seyreden Türk Lirası kısa vadede değer kazanmış ve dolar bu sabah itibarıyla 7,70 lira civarında işlem görmeye başlamıştı. Kararın hemen ardından 7,51 liraya düşen dolar, tekrar 7,62 seviyesine çıkarken, avro da 8,89 liraya düştükten sonra tekrar 9 liranın üzerinde işlem görmeye başladı.

Merkez Bankası’nın açıklaması

Merkez Bankası’nın açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

  • Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.
  • İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri artırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.
  • Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.
  • Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.
  • Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.
  • Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.
close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...