Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri serbest

Serbest bırakılan öğrenciler, aileleri, arkadaşları ve avukatları büyük sevinç yaşadı. (Fotoğraf: Twitter)

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektör Melih Bulu’yu protesto gösterileri sırasında okulun kampüsünden gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 30 öğrencinin tamamı günün ilk saatlerinde serbest bırakıldı.

Öğrencileri Çağlayan Adliyesi’nde bekleyen arkadaşları ve yakınları iki farklı mahkemede ifade veren öğrencilerin bırakılmasıyla büyük sevinç yaşadı.

Pazartesi gecesi okulun Güney Kampüsü’nde gerçekleşen eyleme polis müdahalesinde 159 öğrenci göz altına alınmış, 108 öğrenci polisteki ifadelerinin ardından bırakılmıştı.

Daha sonra savcılık, gözaltında tutulmaya devam edilen 51 kişinin 30’u için tutuklama, 12’si için ev hapsi, 9’u için de adli kontrol talep etmişti

Adli kontrol talebiyle hâkimliğe sevk edilen 9 öğrenci yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Çağlayan Adliyesi’ndeki 1. ve 6. Sulh Ceza hakimliklerine sevk edilen öğrenciler, haftada bir karakolda imza atacak. 30 öğrenciye de yurtdışı yasağı konduğu öğrenildi.

Öğrenciler, 1 Ocak tarihli Resmi Gazete’de ataması duyurulan Melih Bulu’yu daha önce AKP’de siyaset yapması ve hakkındaki intihal iddiaları nedeniyle protesto ediyor ve eylemlerini yılın başından bu yana sürdürüyordu. Prof. Bulu’ya yönelik tepkilerin bir nedeni de üniversitede kadrosunun bulunmamasıydı.

Boğaziçi Üniversitesi‘nden çok sayıda öğretim üyesi de öğrencilerini fiilen destek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gösteriler diğer okullara ve Ankara ve İzmir gibi diğer şehirlere sirayet ederken, öğrencileri destekleyenler her akşam saat 9’da evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak desteklerini ifade etti.

Fotoğraf: Twitter

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...