Papa, Aylan Kurdi’nin babasıyla görüştü

Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, Papa Francis ile görüşürken. (Fotoğraf. Twitter/Vatikan News)

Tarihi Irak ziyaretinin üçüncü gününde Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’ne geçen, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in görüştü isimler arasında Suriyeli göç kurbanı Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi ile de yer aldı.

Eylül 2015’te minik Aylan Kurdi’nin sahile vurmuş bedeninin gazeteci Nilüfer Demir tarafından çekilen fotoğrafı, tüm dünyaya yayılarak mülteciler hakkında duyarlılık yaratmıştı.

Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’de gerçekleşen pazar ayinin ardından, tercüman aracılığıyla Kurdi ile konuşan Papa’nın, Aylan’ın kaybından ötürü duyduğu üzüntüyü ilettiği belirtildi.

Abdullah Kurdi ise, “Papa’ya soğuktan ve çocukların içinde bulunduğu durumdan bahsettiğimde ağlamaya başladı” dedi. Kurdi, papaya Aylan’ı temsil eden bir tablo armağan etti.

2015’teki bot kaasında Kurdi’nin annesi de dahil olmak üzere beş kişi hayatını yitirmişti.

Papanın cumadan itibaren dört gün süren ve altı Irak şehrini kapsayan gezisi dahilinde dini törenler ve devlet yetkilileriyle görüşmeler yer aldı.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in yanı sıra Şii lider Ayetullah Ali el Sistani ile de görüşen papa, Musul’da, IŞİD tarafından yıkılan kiliselerin arasında savaş mağdurları ve kurbanları için dua etti.

Papayı Kuzey Irak’ta KRG lideri Neçirvan Barzani karşıladı.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...