Türkiye Sedat Peker’in iadesi için BAE’ye başvurdu

Türkiye, Bursa ve İstanbul mahkemeleri tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan mafya lideri Sedat Peker’in tutuklanması ve ülkesine geri gönderilmesi için Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) talepte bulundu.

Türkiye Adalet Bakanlığı, Peker’in geçici olarak gözaltına alınması ve ülkesine geri gönderilmesi için BAE’ye resmi bir talepte bulundu. Anadolu Ajansı’nın 23 Şubat tarihli haberine göre talepte, Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kesinleşmiş mahkumiyet ve tutuklama emrini hatırlatıldı.

Sedat Peker, 1990’lı ve 2000’li yıllarda bir suç örgütüne liderlik etmek, soygun, sahtecilik ve adam kaçırma suçlarından iki kez hüküm giymişti. Peker 2021 yılında Youtube kanalından yarı-itiraf ve suçlamalar içeren videolar yayınladı ve milyonlarca aboneyi kısa sürede kendine çekti. Videolarda, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin önde gelen üyelerine karşı siyasi yolsuzluk, uluslararası yasa dışı faaliyetler, yasadışı faaliyetler ve küçük suçlar da dahil olmak üzere çeşitli iddialarda bulundu. Mafya lideri hakkında 2021’de yeni soruşturma açıldı.

Videoları Dubai’de hazırlayan Peker, Haziran ayında BAE’de gözaltına alındı ve ardından serbest bırakıldı. Ardından BAE’nin kendisinden bu videoları yayınlamamasını istediğini iddia ederek herhangi bir video yayınlamayı bıraktı. Kasım ayında da Twitter üzerinden paylaşım yapmayı durdurdu.

Uzun süredir gergin olan Türkiye ve BAE ilişkileri, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nahyan’ın geçtiğimiz yıl Kasım ayında Ankara’ya ziyareti ile birlikte diyalog sürecine girdi. Ziyarette milyar-dolarlık yatırım anlaşmaları imzalandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan on yılın ardından ilk kez 14 Şubat’ta BAE’ye ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan BAE’de iken iki ülke arasında 13 işbirliği anlaşması imzalandı.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...