Vaka sayısı 50 bin: Doktorlardan yoğun bakım alarmı

Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel,muhtemel bir yoğun bakım krizine karşı uyardı. (Fotoğraf: Pixabay).

Dün açıklanan verilere göre 24 saat içinde tespit edilen koronavirüs vakası 50 bine dayanırken, doktorlar kısa süre sonra ortaya çıkacak yoğun bakım krizi riskine karşı uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 271 bin 547 kişiye yapılan Covid-19 testinin  49 bin 584’i pozitif çıktı. Bir gün içinde 211 kişinin hastalık nedeniyle hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 32 bin 667’e ulaştı.

Aşılama çabalarına karşı her gün vaka sayısı yeni bir rekor seviyeye varıyor. Yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı da yüzde 66,5. Müzeyyen Yüce’nin Gazete Duvar’da yayınlanan haberine göre Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, önümüzdeki 10 günün kapasiteler açısından belirleyici olduğunu söyledi. Cinel’e göre özellikle büyük illerdeki doluluk oranı daha da yüksek.

Cinel, “Özellikle İstanbul, Samsun, Yalova çok ciddi doluluk oranları içeriyor. Bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Son 6 haftadır yoğun bakımlarda hasta sayısı her geçen gün artıyor. Covid-19 olmayan hastalarımızın da yoğun bakım ihtiyacı var. Önceleri elimizde beş yoğun bakım varsa bunların bir tanesini Covid-19’lu hastalara ayırırken, şimdi beş üniteden üçünü, dördünü Covid-19’a ayırıyoruz. Özellikle İstanbul’da hastaneler, aralıksız bir şekilde servislerini Covid-19 servislerine çeviriyorlar. Yeni servisler açıyoruz” dedi.

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç da filyasyon hizmetinin durma noktasına geldiğini söyledi.

Karakoç, “Salgın yönetimi tamamen bırakılmış, süreç toplum üzerinden yürütülüyor. Öte yandan Bakanlık, son dönemde artan vakaların ev içi bulaş olduğunu söylüyor. Ev içi bulaşın kaynağı akraba ziyaretleri ya da misafirler değildir; ev içi bulaşın temel kaynağı çalışmak zorunda olan kesimdir. Enfeksiyonu dışardan alıp eve getiriyorlar” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...