Bakanlık tepki çeken “Aşılandım” videosunu sildi

Bakanlık, tepki çeken videoyu yayından kaldırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tepki çeken “Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” sözlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı da sosyal medyada paylaştığı bir tanıtım videosunda, “Aşılandım” diyen turizm çalışanı görsellerine yer verdi. 

Üzerinde “Keyfini çıkarın. Aşılandım” yazılı maskeler takan insan görsellerine yer verdiği video, gelen tepkiler üzerine silindi

Videoda “Temizlenmiş tatil köyleri ve aşılanmış personel! Bize göre bunun adı çifte güvenlik. Konuklarımıza göre huzur” ifadeleri, videoda yazılı olarak ve ağır bir İngiliz aksanıyla yer aldı. 

Video, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Go Turkey” isimli seyahat rehberi platformu için hazırlanmıştı.

Muhalefetten tepki

Videoya tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu “Kendi milletini aşağılayan bir bakanlığımız da oldu en sonunda! Turizm sektörünün bu gelirlere ihtiyacı var. Arada sırada liyakatlı birileriyle çalışsanız çok iyi olurdu” derken, İyi Parti lideri Meral Akşener de “Pandemide sadece çile ve zorluk çektirdiğiniz bu aziz millete, şimdi de utanmadan bunu yaptınız. Yazıklar olsun” dedi.

Çavuşoğlu ne demişti?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 6 Mayıs’ta Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısında, Almanya’dan gelecek turistlere güvence vermek amacıyla “Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otel ve restoran çalışanları, havaalanı çalışanları, tur rehberleri, şoförler dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” demiş, bakanın sözleri muhalefetin tepkisini çekmişti. 

Türkiye turizmi açısından özellikle Rusya e Almanya önde gelen pazarlar. Ancak turizm sezonunu kurtarma çabalarının genel salgın planlamasının önüne geçmesi tepkiyle karşılanıyor.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...