Hepsiburada NASDAQ’taki ilk Türk şirketi oldu

YetkinReport

Hepsiburada’nın gong töreni bugün yapıldı.

E-ticaret platformu Hepsiburada, teknoloji devlerinin işlem gördüğü NASDAQ’ta halka arz edilen ilk Türk şirketi oldu. Piyasa değeri yaklaşık 4 milyar dolar olarak hesaplanan şirketin NASDAQ’a girmesi vesilesiyle yapılan gong töreni, bugün New York’taydı.

Şirketin resmi Twitter hebasından yapılan açıklamada “Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak  Nasdaq’ta listelenen ilk ve tek Türk şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın emeği ve tutkusu, müşterilerimizin desteği olmadan bu başarıyı elde edemezdik. Başarımıza ortaklık eden herkese teşekkür ederiz” dendi.

Şirkete halka arzdan gelen sermaye 700 milyon dolar civarında hesaplandı. Şirketin halka arzı hisse başı 12 dolardan 56.740.000 adet B grubu hisse senediyle gerçekleştirildi. 

Hepsiburada’nın NASDAQ’a girmesi vesilesiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Hepsiburada CEO’su Emirdağ, şirketin halka arz öncesi hisse dağılımının yüzde 75 oranında kurucu Hanzade Doğan kontrolünde, yüzde 25 ise finansal yatırımcı fon Franklin Templeton kontrolünde olduğunu belirtti. 

Sermaye artışıyla beraber  gerçekleşen halka arz sonrasında şirketin piyasadaki hisselerinin oranı  yüzde 20 olurken Hanzade Doğan Boyner ve ailesindeki hissenin yüzde 65, Franklin Templeton kontrolündeki hisselerin ise yüzde 15 olduğu belirtildi. 

Halka arzla ilgili konuşan Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ana pazarlarına odaklanmaya devam edecekleri ancak dış pazarlara da açılmayı hedeflediklerini söyledi. Hanzdade Doğan Boyner, “Yerel pazarımızın yakınlığını ve yeteneklerimizi göz önünde bulundurarak Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve bazı Doğu Avrupa ülkelerine bakıyoruz” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...