Madımak katliamının 28’inci yılına farklı bir bakış

Pir Sultan Abdal şenliğine katılmak için Sivas’ta bulunan 33 sanatçı ve fikir insanı 2 Temmuz 1993’te kaldıkları Madımak Otelinde uğradıkları saldırı ve kundaklama sonucu, iki otel çalışanıyla birlikte öldürülmüştü.

Yirmisekiz yıl önce bugün, 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenliğine katılmak üzere şehre gelen 33 sanatçı ve fikir insanı kaldıkları Madımak Oteline düzenlenen saldırı ve kundaklama sonucu (iki otel çalışanıyla birlikte) öldürülmüşlerdi.
Aradan geçen yıllara rağmen saldırı hâlâ tam olarak aydınlatılmadı. 1993 yılı başlangıcından itibaren şaibeli suikast ve ölümlere sahne oluyordu. Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinden Jandarma Komutanı Eşref Bitlis’in tartışmalı bir uçak kazasıyla ölümüne, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın hâlâ tartışılan ölümünden silahsız 33 erin şehit edilmesiyle PKK ile ilk ateşkes çabasının sabote edilmesine dek karanlık hâlâ tam olarak aydınlatılamayan bir dizi gelişme vardı. 1978 Kahramanmaraş Katliamından sonra Alevilere yönelik en büyük saldırı kabul edilen Madımak Katliamından üç gün sonra da Erzincan’ın Sünnilerin yaşadığı Başbağlar köyünde çocuklar dahil 33 köylü katledilmişti.
Duvar gazetesi Genel yayın Yönetmeni Ali Topuz, 28 yıl ardından Madımak katliamına farklı bir siyasi ve hukuki bakış getirmiş, bu bağlantıdan okunabilir.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...