Sahillerdeki yüzlerce dönüm arazi için özelleştime kararı

Mamaris’te bir plaj. (Fotoğraf: Pixabay)

Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Marmaris, Kuşadası, Seferihisar, Manavgat, Didim, Gökçeada ve Beşiktaş Boğaz’da çeşitli arazi ve tesislerin özelleştirme kararı alındı. 

Kararda adı geçen arazi ve tesisler idare eliyle satılabilecek, kiralanabilecek ya da buralarda “kat ve arsa karşılığı” inşaat yaptırılabilecek.

Tamamı değerli ve çoğu deniz kıyısısındaki kamu malı yerlerin özelleştilmesi kararının açıklandığı Resmi Gazete haberinde şöyle dendi:

Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (varlıkların);

1. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına,

2. Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine,

3. Özelleştirme İşlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak “İktidar sarayın uçak filosunun satılmasıyla ilgili tartışmada bile ayağa kalkarken; özellikle son bir yıldır ülkemizdeki bütün değerli kamu arazilerini satmaya devam ediyor. Kendi uçak filosuna dokunulmasını bile istemeyen iktidar, 83 milyon vatandaşımıza ait kamu arazilerini ise hiç umursamadan satıyor” dedi.

Akın’ın verdiği bilgilere göre kararla Ankara Üniversitesi ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın kullandığı Antalya Manavgat’ta yer alan 157 dönüm kamu arazi; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile SGK’nın kullandığı Aydın Didim’de yer alan 76 dönüm kamu arazi ile Edremit’te yer alan TCDD’ye ait 16 dönüm arazi de özelleştirme kapsamına alındı. İktidar bu arazilere de otel, konut alanı gibi imar değişiklikleriyle ranta açmayı hedefliyor. 

TEİAŞ da özelleştirilecek

Hükümetin kaynak arayışları kapsamında, 2 Temmuz’da da TEİAŞ’ın özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye hazırlık işlemlerine tabi tutulmasına 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili maddesi gereğince karar verillmişti.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...