Boğaziçi’ne yine ‘istenmeyen’ rektör ataması

Prof. İnci, Erdoğan tarafından atanıp tepkiler üzerine görevden alınan Bulu’nun yardımcısıydı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akademisyenlerin ve öğrencilerin tepkileri üzerine görevden aldığı Prof. Dr. Melih Bulu‘nun yerine Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak tepki çeken bir başka ismi, Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’yi atadı. 

Altı ay süren bir akademik direnişin ardından Melih Bulu görevden alındıktan sonra üniversitenin akademisyenleri kendi adaylarını listelemiş, yaptıkları oylamada ise Naci İnci yüzde 95, Bulu’nun diğer yardımcısı Gürkan Kumbaroğlu ise yüzde 93 oranında ret oyu almıştı. 

Okuldaki akademisyenlerin yüzde 82’sinin katıldığı oylamada 17 başka isme destek oyu verilmişti. Akademisyenler, istenmeyen adayların rektör adaylığından çekilmesini talep ediyor ve bu atamaya da direneceklerini dile getiriyor. 

Akademisyenler ve öğrenciler, rektör atamasınını seçimle gerçekleşmesini talep ediyor. 

Bulu rektör olarak atanırken İnci de rektör vekili olarak atanmıştı.

1987’de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisansını tamamlayan İnci, 1992’de fiber optik sensörler alanında İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora yaptı. 

1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yardımcı doçent olan İnci, iki yıl sonra doktorasını tamamladı. 

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan akademisyen, daha sonra yurtdışındaki çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak görev yaptı. 

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...