CHP Liderinden gençlere; “Bana Kemal Amca Deyin”

Kılıçdaroğlu’dan gençlere: [iktidara geldiğimizde] bizi korkmadan eleştirmek istiyorsanız bize oy verin. (Foto: CHP)

Siyasi Partiler 2023 seçimlerinde önemli bir yer tutan Z Kuşağı ile temasa geçmeye çalışıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 10 Kasım’da Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenlerine katıldıktan sonra Antalya’ya gençlerle buluşmaya gitti.
Antalya’da Muratpaşa Belediyesinin düzenlediği “Z Kuşağı Atatürk’ü Anıyor” etkinliğine katılan Kılıçdaroğlu, sosyal medya fenomenleri Görkem Durmaz, Murat Sakoğlu ve Asena Kızılarslan’ın sunumuyla gençlerin sorularını yanıtladı. Bu arada “Size Kemal Ağabey mi Kemal Amca mı diyelim” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu “Kemal Amca” hitabını tercih edeceğini belirtti. Etkinlik gençlerin “Kemal Amca” hitabı ile devam etti.
Z Kuşağı tabiri 18-24 yaşları arasındaki gençler için kullanılıyor. Bu yaş grubunun Türkiye siyaseti açısından önemli bir anlamı var, zira 2023 yılında yapılacak genel seçimlerde yaklaşık 7 milyon gencin ilk defa oy kullanması bekleniyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 18-24 yaşları arasındaki nüfus 9 milyon. Bu rakam 2023’te oy vermesi beklenen 62 milyon seçmenin yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Z Kuşağı 2023 seçim kaderini değiştirebilir mi?

Yine TÜİK verilerine göre hane halkı bilişim teknolojileri kullanım oranı 16-24 yaş grubunda yüzde 93. Bir başka deyişle Z kuşağının ana bilgi kaynağı internet.
Bu sebeple her an Saadet Partisi hesabından bir viral video görebilir, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı Twitch yayınında video oyunu oynarken fenomen olan gençlerle siyaset tartışırken bulabilirsiniz.
İktidar partisi için ise dijital dönüşüm başka bir anlam ifade ediyor: “geniş bir kanun tasarısı hazırlama ihtiyacı.” AK Parti Merkez Yönetim Kurulu’nun 2020 yılında yaptığı çalışmada “Z kuşağı için sosyal medyanın önemi” vurgulanmış, manipülasyon ve yanlış bilgilendirmenin önüne geçilmesi gerekliliğinin altı çizilmişti.
“Onların içinde doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafından devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla karşımıza çıkmaktadır,” denilen raporda, “Ülkemizde de sosyal medyayı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek, nefret, tehdit, taciz, hedef gösterme gibi suçları işleyecek şekilde kullananlara karşı tedbirler öngören geniş bir kanun tasarısı hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur” ifadeleri yer almıştı.

“Kemal Amca” sosyal medyayı kapatmayın

CHP lideri ise Antalya’da gençlerden gelen soruları yanıtlarken, sosyal medyanın kısıtlanmaması gerektiğini dile getirdi.
“Sosyal medyayı niye kapatacaksın, hangi gerekçeyle kapatacaksın? Kişiler orada düşüncelerini rahatlıkla ifade edebiliyor, eleştiriler yapabiliyorlar. Siyaset kurumunu yeri geldiğinde yanlışları varsa yerden yere vuruyorlar. Bir politikacının alkışa ihtiyacı yok aslında, biz sanatçı değiliz. Politikacının sağlıklı ve tutarlı eleştiriye ihtiyacı var. Benim hatamı ben görmeyebilirim ama siz görebilirsiniz. Politikacılar eleştiriden korkmaması lazım tam tersine sağlıklı ve tutarlı eleştirileri dinleyip kendilerine bir yol çizmek zorundadır. Bizi rahatlıkla, korkusuzca eleştirmek istiyorsanız oy vermeniz lazım”
Kılıçdaroğlu “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aranız nasıl, küs müsünüz?” sorusu üzerine de “Onun sinirlerini bozacağım. Hiç merak etmeyin, sizler gerçekten önümüzdeki seçimlerde tarih yazacaksanız” yanıtını verdi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...