BAE ile yıllar sonra ilk üst düzey temasta ne görüşülecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağustos 2021’de BAE Ulusal Güvenlik dabnışmanını kabulü, uzun aradan sonra ilk üst düzey temas olmuştu. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

Yıllardır Birleşik Arap Emirlikleri ile kopuk durumda olan ilişkiler BAE veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Türkiye ziyaretiyle yeniden ısınmaya başlıyor. Henüz resmî açıklama olmasa da dünya kamuoyunda MBZ olarak tanınan ve Türkiye’ye karşı hasmâne tutumuyla bilinen El Nahyan’ın 24 Kasım’da Türkiye’de olması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. Bu ziyaret, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahun bin Zaid El Nahyan’ın 18 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politikalar Danışmanı (ve Sözcüsü) İbrahim Kalın’la görüşmek üzere Ankara’ya gelişinde konuşulmuş, danışman Erdoğan tarafından da kabul edilmişti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre MBZ-Erdoğan görüşmesinin gündemi yüklü. İkili planda BAE’nin Avrupa’dan mal ihracatını daha kısa yoldan ve İran üzerinden yapmak istemesi, buzları eritecek gelişme olabilir. Halen Mersin Limanı ve Süveyş Kanalı yoluyla 19-20 gün süren sevkiyatın kara yolu ile Gürbulak sınır kapısı kullanılarak 3-4 günde Abu Dabi’ye ulaşması söz konusu. BAE veliaht Prensi geçen hafta Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yüz yüze, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile de telefonla görüşmüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 15 Kasım’da İran’da resmi temaslarda bulunmasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyaretinin de gündemde olduğu bildiriliyor.

Görüşmede Suriye’nin yanı sıra İsrail, Filistin ve Libya konularının da gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye, BAE’nin 2013’te Mısır’da Müslüman Kardeşler üyesi seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesine destek vermesine tepki göstermişti. BAE, 2017’de Suudi Arabistan’ın Katar’a uyguladığı ambargoya da katılmış, Türkiye Katar’a asker göndererek destek vermişti. Türkiye Libya’da meşru hükümeti, BAE ise Rusya ve Mısır’la birlikte isyancıları desteklemişti. Açıklamalarıyla Türkiye’de gündem değiştiren suç örgütü lideri Sedat Peker’in de halen BAE’da yaşadığı biliniyor. Ankara’nın Müslüman Kardeşlerin Türkiye’den yaptığı yayınları kısıtlaması ardından, Abu Dabi de Peker’in Erdoğan hükümeti aleyhine YouTube yayınlarına kısıt getirmişti.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...