Toker: AYM kararlarıyla devlet vatandaşa 255 milyon TL tazminat ödedi

Anayasa Mahlemesi Başkanı Zühtü Arslan, mahkemeye yapılan bireysel başvuruların 110 bin’i geçtiğini, bu başvuruların yarısının uzun tutukluluk sebebiyle olduğunu söyledi. Toker AYM’nin verdiği tazminat kararlarının beş aylık bilançosunun ise 255 milyon TL olduğunu yazdı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AB ve Avrupa Konseyi işbirliğiyle 13 Haziran’da Bursa’da düzenlenen toplantıda Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruların “kontrol edilemez” bir noktaya geldiğini belirtmiş, 110 bine yaklaşan bireysel başvurunun yarısının “makul sürede yargılanma hakkına ilişkin şikayetlerden” oluştuğu bilgisini vermişti. Arslan, AYM kararlarının tartışmasız uygulanması gerektiğini, uzun tutukluluğun da bir yapısal sorun haline geldiğini sözlerine eklemişti.

Sözcü Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker, 17 Haziran’daki yazısında son iki yılda Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuruların sonucunda verilen hak ihlali kararlarını ve bu kararların Hazine’ye etkisini yazdı.

Toker’in yazısına göre: “Bütçede ‘bireysel başvuru tazminat ödemeleri’ başlığı altında devlet vatandaşa Mayıs ayında 65 milyon TL tazminat ödedi. Nisan ayında bu rakam daha yüksek: 122 milyon 172 bin TL. Böylece bu sene anayasa mahkemesinin bireysel başvuru dosyalarında verdiği tazminat kararlarının beş aylık bilançosu 255 milyon 156 bin TL’ye ulaştı.”

Toker’in yazısının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...