Ekonomi

MB Başkan Yardımcısı Akçay’dan önceki yönetime sert eleştiri: “bağlantılar kopmuş”

2024 yılının ilk enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyon tahminlerinin değişmediğini söyledi. Toplantıya damga vuran ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın geçmiş yönetime getirdiği açık eleştiri oldu. (Foto: Cevdet Akçay/MB Canlı Yayın)

Merkez Bankası’nın bir önceki başkanı Hafize Gaye Erkan’ın tartışmalı bir şekilde görevden alınmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna getirilen Fatih Karahan, 8 Şubat’ta Merkez Bankası’nın 2024 yılı için ilk enflasyon raporunu açıkladı.

Merkez Bankası’nın önümüzdeki üç yıl için enflasyon tahminlerinin bir önceki rapordan farklı olmadığını belirten Karahan, enflasyonun 2024 yılı sonunda sonunda yüzde 36, 2025 yıl sonunda ise yüzde 14 seviyesine gerileyeceğini söyledi.

Göreve getirilişinin ardından ilk kez basının karşısına geçen Karahan, yaptığı sunumda, enflasyonun Mayıs ayında zirve yapacağını, dezenflasyon 2024’ün ikinci yarısında başlayacağını belirterek, ortalama aylık enflasyon yılın son çeyreğinde yüzde 1,5 civarına gerileyeceğini söyledi.

MB Başkan Yardımcısı Akçay: “bağlantılar kalmamış, modelleme yapılamıyor”

Fatih Karahan’ın sunumunun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay’ın enflasyon tahminlerine getirilen eleştirilere verdiği yanıt tartışma yarattı.

“Sormadığınız bir soru var, kendim sorayım ve cevaplayayım” diyerek söze başlayan Akçay, Merkez Bankası’nın yüzde 36 olarak belirlediği yılsonu enflasyon tahmininin gerçeği yansıtmadığı eleştirileri ile ilgili konuştu.

Geçmiş merkez bankası yönetimine eleştiri getiren Akçay, “içinde çalıştığımız ortamı size anlatayım. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ve mevduat faizi arasındaki bağlantı kopmuş; politika faizi ile enflasyon arasındaki bağlantı kopmuş; faiz kur bağlantısı kopmuş. Biz 7 aydır bu kopan bağlantıları tekrar ihdas ediyoruz,” dedi.

Akçay bu bağlantıların yeniden oluşturularak veri biriktirilmesi gerektiğini ve bu verilerle modelleme yapılabileceğini belirterek, öncelikli hedeflerinin “36 hedefini değiştirmekten ziyade o hedefe bizi sürekli yakınsatacak olan önlemleri devreye sokmak” olduğunu söyledi.

Akçay, “Şimdi hedef iddialı mı, 36? Evet iddialı ama iddiasız hedef koyan Merkez Bankası bence oksimorondur zaten. Şöyle söyleyeyim, iddialı ama erişilebilir bir hedef, enflasyonu aşağı indirmekte ve enflasyon beklentilerini düzeltmekte iddiasız ve rahat ulaşılabilir bir hedeften çok daha iyidir. Merkez Bankacılar çok iyi anlayacak bu söylediğim şeyi, dolayısıyla yaptığımız şeyin biz şu anda doğruluğuna fena halde inanıyoruz. Bu hedeften hakikaten hiç feragat etmeye niyetimiz yok,” dedi.

Cevdet Akçay, tartışmalı bir şekilde görevden alınan Erkan ile birlikte Temmuz ayında Merkez Bankası yönetimine getirilmişti. Akçay’ın ismi aynı zamanda Erkan’ın ardından Merkez Bankası başkanlığı için de güçlü bir aday olarak geçiyordu.

“Parasal sıkılığı korumakta kararlıyız”

Karahan sunumunda, dezenflasyonun tesisi için çalışmalara devam edileceğini vurgulayarak, “Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz,” dedi.

Karahan, “Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız.Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Merkez Bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir,” dedi.

Politika faizinin mevcut seviyesinin sürdürüleceğini belirten Karahan, “İki ana koşul var. İlki aylık enflasyonun ana eğilimin belirgin düşüş göstermesidir. İkincisi ise enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsamasıdır. Politika faizinin ocakta ulaştığı seviye ve attığımız destekleyici adımlarla dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılığa ulaştık,” dedi.

Karahan sunumunda, “KKM’nin azalmasına ve TL mevduatın payının artmasına yönelik uygulamalara devam edilmektedir. 2023 yıl sonu itibarıyla 290 milyar TL olan TL depo alım ihalesi bakiyesi Ocak ayında 603 milyar TL’ye çıktıktan sonra 5 Şubat itibarıyla 100 milyar TL’ye gerilemiştir,” dedi.

YetkinReport

Recent Posts

Bayramda siyaset: Bahçeli, Erdoğan-Özel diyaloguna cevaz mı verdi?

Kurban Bayramı öncesi ve ilk gününde siyasi liderlerin konuşmalarına faklı bir açıdan bakmak istiyorum. Bakış…

11 saat ago

Adalar’da minibüs isyanı: İmamoğlu’nun kendi seçmeniyle ilk sınavı

Adalar’dan bugünlerde şarkıdaki gibi “bir yâr” gelmiyor ama protesto sesleri geliyor. Adalar’da yaşanan minibüs isyanı,…

14 saat ago

İsrail’in soykırım politikaları ve yıkıcı etkileri

İsrail-Filistin çatışmasının kökleri, rakip ulusal hareketlerin yaşandığı 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. İsrail Devleti'nin 1948'de…

1 gün ago

Yeni vergi paketi: 226 milyar ek gelir nereden elde edilecek?

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketinin detayları açıklandı. Bloomberg'in haberine göre,…

1 gün ago

Erdoğan, Biden’la G7’de görüşecek mi, Güler Eurofighter alabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan G7 toplantıları için İtalya’da, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler NATO toplantıları için…

2 gün ago

Avrupa’nın son günleri

“Avrupa’nın Son Günleri” İstanbul’daki bir sahaftan aldığım kitabın başlığı. 1946 Egloff Paris basımı. Yazarı, Romanya’nın…

3 gün ago