Categories: Siyaset

Kanal İstanbul projesi imar planı iptal

İstanbul 11. İdare Mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul Projesi’nin imar planına ilişkin açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme, Bakanlık tarafından verilen imar değişikliğini iptal etti.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul Projesi’nin imar planına ilişkin açtığı dava karara bağladı. Mahkeme, Kanal İstanbul Projesi olarak da bilinen Yenişehir Rezerv Yapı Alanı 1. Etabı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan imar plan değişikliğini iptal etti.

Mahkeme ayrıca İBB’nin imar planına itirazını reddeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın işleminin hukuka uygun olmadığına hükmetti.

2023/3120 numaralı kararda “15/07/2021 onay tarihli, İstanbul İli, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etabına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile bu plan değişikliklerine yapılan 16/08/2021 tarih ve BK No:4274, İBB No:138918 sayılı itirazın zımnen reddine ilişkin işlemde şehircilik ilke ve esaslarına, planlama tekniklerine ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

İmamoğlu: “Karar kesin değil, sıkı takipçisiyiz”

14 Şubat’ta yaptığı açıklamada kararı duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararın idare mahkemesi kararı olduğu için kesin olmadığının altını çizerek, “Kararın gerekliliklerinin 30 gün içerisinde yerine getirilmesi istendi. Bu karar, Kanal İstanbul Projesi’nde büyük bir yanlış yapıldığının bir başka yönüyle de hüküm altına alınmasının bir belgesidir. Tabii, sadece dün bize, tarafımıza ulaşan bu karar değil, özellikle ana davalarımızın idare mahkemelerinde hem de Danıştay’da sürdüğünü belirtmek isterim. Bunun sıkı takipçisiyiz” dedi.

İmamoğlu, “İstanbullular itiraz etti, Kanal İstanbul planları iptal edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı, şehrimize milyonlarca yeni nüfus getirecek, doğasını ve su kaynaklarını yok edecek plana yapılan itirazları 11. İdare Mahkemesi haklı buldu,” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul için İBB dava açmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 15 Temmuz 2021’de onaylanan ve 16 Temmuz 2021’den itibaren bir ay süreyle askıya çıkarılan İstanbul İli, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etabına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne itiraz etmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İBB’nin söz konusu imar planı değişikliğiyle ilgili itirazını zımnen reddetti. İBB, bu işlem üzerine imar planının iptal edilmesi için konuyu yargıya taşıdı. İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İBB’nin itirazını haklı bularak imar planını iptal etti.

2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan “Çılgın Proje” Kanal İstanbul için verilen olumlu Çevresel Etki Değerlendirmesi raporuna karşı açılan çok sayıdaki yürütmenin durdurulması talebi ile ilgili davalar halen Danıştay’da görüşülüyor. Danıştay 4. Dairesi Ocak ayında bölgede yeniden bilirkişi keşfi yapılmasına ilişkin karar verdi.

Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmasının ardından tekrar gündeme gelen Kanal İstanbul’un siyasi serüveni için bu yazıyı okuyabilirsiniz: “Erdoğan’ın Çılgın Projesiydi: Kurum, Kanal İstanbul’dan söz etmiyor

YetkinReport

Recent Posts

AKP’nin otoriter pazarlığı bu krizi de aşar mı?

AKP’nin otoriter pazarlığı bu krizi de aşar mı? Bu soru geçtiğimiz Cumartesi günü TÜSES, SODEV…

1 dakika ago

23 Nisan: TBMM’nin 104’üncü yılında oy ve Meclisin gücünü hatırlamak

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 104’üncü yılını kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,…

2 saat ago

Bahçeli, Erdoğan’ı Şimşek’le vurdu. Özel, “Gerekirse erken seçim” dedi

Cumhur İttifakından çatırtılar gelmeye devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı en hassas…

18 saat ago

Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul’da: İmamoğlu ile görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier üç günlük Türkiye ziyaretine İstanbul'da başladı. 22 Nisan öğlen saatlerinde İstanbul…

19 saat ago

Erdoğan 13 yıl sonra Irak’ta: 26 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 yılın ardından ilk kez geniş bir heyetle birlikte resmi ziyaretlerde…

24 saat ago

Bilim üzerine ideolojik çarpıtmalar: Lysenkoizm ve Darwin karşıtlığı

Eğitim müfredatından Charles Darwin'in Evrim Teorisi'nin çıkarılması ve yerine Yaratılış Teorisi’nin konulma çabaları, Türkiye'deki bilimsel…

1 gün ago