Türkiye’nin üçte ikisi Koronavirüs yüzünden endişeli

Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına göre Türk halkının yüzde 95,4’ü virüs salgınına önlem olarak mecbur kalmadıkça evden çıkmamayı tercih ettiğini söylüyor. (Fotoğraf: Pixabay)

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren  Türkiye Çalışmaları Grubu tarafından yürütülen “Koronavirüs Kamuoyu Algıları” araştırması, halkın yüzde 73,3’ünün Koronavirüs yüzünden endişeli olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırmaya göre, gençler virüs salgınına dair biyolojik silah komplo teorilerine daha yatkınken, daha yaşlı kesimlerde uhrevi sebeplere inanma eğilimi daha yüksek.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 41,3’ü Koronavirüs’ün “Çinlilerin gıda ve beslenme anlayışı” yüzünden ortaya çıktığını düşünüyor. “Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?” sorusuna ise toplumun yüzde 32,4’ü “çok endişeliyim”, yüzde 40,9’u da “endişeliyim” yanıtını verirken, “ne endişeliyim ne endişesizim” diyenlerin oranı yüzde 19,1 oldu.

Türk halkının neredeyse yarısı (yüzde 47,6) Koronavirüs’e yakalanma riskini yarı yarıya bulurken, yüzde 30,3’ü yakalanma olasılığını yüksek ve “çok yüksek” buluyor. Koronavirüs’ten korunmak için alınan bireysel önlemlerin başında yüzde 96 ile sık sık elleri sabunla yıkamak ve yüzde 95,4 ile mecbur kalmadıkça evden çıkmamak yer alırken, halkın yüzde 78,7’si de önlem olarak işe gitmediği yanıtını verdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 39,9’u Koronavirüs konusunda hükümetin politikalarını başarılı ve “çok başarılı” bulurken, yüzde 30,6’sı da “başarılı bulmadığını” ve “hiç başarılı bulmadığını” beyan etti. Bunun yanı sıra, toplumun yaklaşık yüzde 40’ı salgınla mücadele kapsamında hükümetin aldığı önlemleri “yeterli” veya “çok yeterli” bulurken, yüzde 34,5’i yeterli bulmadığını belirtti. Hükümetin aldığı önlemlerden; okulların tatil edilmesi, 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilmesi, spor karşılaşmalarının iptal edilmesi gibi düzenlemeler toplumun geneli tarafından desteklenirken, tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi yüzde 84,6 oranı ile listenin son sırasında yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Sinem A. Açıkmeşe, Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu ve Soli Özel’in akademik uzmanlığında hazırlanan çalışmanın saha araştırması, 3-17 Nisan 2020 tarihlerinde Türkiye nüfus yapısını temsil eden 26 ilde 18 yaş üstü bin kişi ile salgın nedeniyle çevrimiçi (online) video görüşmeleriyle gerçekleştirildi. Araştırmanın “Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama” tarafından gerçekleştirilen saha çalışmasında kamuoyuna Covid-19 salgını ile ilgili sorular soruldu, salgına bakış açıları ortaya çıkarıldı.

Türkiye Çalışmaları Grubu ile 10 yıldır gerçekleştirdikleri “Türkiye Eğilimler Araştırması” ve “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”na bu yıl ortaya çıkan özel durum nedeniyle “Koronavirüs Kamuoyu Algıları Araştırması”nı eklediklerini anlatan Prof. Dr. Mustafa Aydın, “10 yıldır Türk halkının düşünce, görüş ve tespitlerine ışık tutan çalışmalarımız bu yıl yaşadığımız salgınla ilgili de çok değerli bilgi ve veriler sunuyor. Covid-19 salgını sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel ve yaşam alışkanlıklarını derinden etkiledi. Bireysel düzeyde yaşanan belirsizliğin yarattığı endişe ve kaygılar araştırmamızın sonuçlarına bire bir yansıdı.” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...