Siyaset

Kılıçdaroğlu: Davul Erdoğan’da tokmak Bahçeli’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı MHP lideri Bahçeli’nin “vesayeti” altında olup onayı olmadan karar alamamakla suçlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde” diyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “vesayeti altında” olduğunu onun izni ve onayı olmayan hiçbir karar alamadığını söyledi. Güncel siyasi gelişmeler üzerine YetkinReport’a açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde” diye konuştu.
“Saray vesayet sahibi küçük partiden izin almadan karar alamaz durumda” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu sadece Saray’da değil, Parlamento’da da böyle. Şu anda Türkiye son seçimlerde yüzde 11,9 oy almış bir partinin tahakkümü altında yönetiliyor.”
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a Bahçeli’nin vesayeti altında olduğu iddiasına dair sert sözleri şöyle:

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi küçük bir partinin vesayetinde düşe kalka yoluna devam etmeye çalışıyor. Öyle bir noktaya gelindi ki, Saray, vesayet sahibi bu küçük partiden izin almadan karar alamaz duruma geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün kararlarını MHP Genel Başkanı Bahçeli’den onay alarak, izin alarak açıklıyor.
  • Zaten Bahçeli bunları kamuoyu önünde de söylüyor, benim iznim olmadan hiçbir karar alınamaz gibilerinden. Adeta erken seçime gitmekle tehdit ediyor.

Küçük partinin tahakkümü”

  • Bu sadece Saray’da böyle değil, Parlamentoda da böyle. Ak Parti, MHP’nin onayını almadan hiçbir karar alamıyor. MHP’nin onayı, izni olmayan bir karar zaten Meclis’e de gelmiyor. Bu hem Saray’ın hem de TBMM’nin bir küçük partinin tahakkümü altında olması demektir. Aynı vesayeti sadece Saray ve TBMM’de değil, bürokraside de görüyoruz.
  • “MHP 2018 seçiminde yüzde 11,9 oy alan bir parti. Şu anda fiilen Türkiye yüzde 11,9 oy almış bir partinin vesayetiyle yönetiliyor. Bu tablo demokrasimizde derin kırılmalara, derin hasarlara yol açıyor. Ucube Sistem dediğimiz “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” her alanda sorun yaratan bir sistem olarak karşımızda duruyor. Bu sistem, iktidarı yüzde 11,9 oy almış bir partiye mahkûm hale getirdi.”

Davul ve tokmak

  • “Erdoğan iktidarını korumak için vesayeti kabullenmek zorunda. Çünkü iktidardan gitmenin maliyetini en iyi Erdoğan biliyor. Bu vesayetin ve çıkar birliğinin sürdürülmesi pahasına ikilinin yerel seçimlerde İmralı’ya nasıl sığındıklarını da biliyoruz.
    Özetle, davul Erdoğan’ın boynunda, tokmak Bahçeli’nin elinde.
  • “Halkımız tüm bu gerçekleri biliyor… Daha önemli olanı ise halkımızın demokrasiden yana olan tavrının gün geçtikçe artması, demokrasi üzerindeki vesayetin Türkiye’ye hiçbir yarar getirmeyeceğinin bilincinde olması.”
Murat Yetkin

Gazeteci-Yazar

Recent Posts

Rüzgar Ukrayna aleyhine esiyor

Batı’da NATO’dan Avrupa Birliği’ne, Biden’dan Scholz’a herkes savaş üçüncü yılına girerken Ukrayna’nın kahramanca direnişini övüyor,…

4 saat ago

Siber suç örgütleriyle mücadele ve özgür internetle güvenli gelecek

Geçenlerde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın X hesabından yapılan bir yayında, operasyonlarda şunların ele geçirildiği duyuruluyordu:…

7 saat ago

Tatar: Aynı oyuna gelmeyeceğiz. Egemen eşitlik olmayan anlaşmada yokuz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bundan böyle Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğini öngörmeyen…

7 saat ago

Gazze: Türkiye davaya katılıyor, İsrail yeni saldırı planlıyor

Kısaca hatırlatalım: Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’i Gazze’de Filistinlileri soykırım amacıyla yürüttüğü harekât nedeniyle mahkûm ettirmek…

1 gün ago

TÜSİAD Başekonomisti: Enflasyonda Merkez Bankası tahmini tutmayacak

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmesinde Merkez Bankası'nın yüzde 36 yılsonu…

2 gün ago

Rusya’nın Ukrayna işgalinin yıldönümü: ABD ve AB den yaptırım yağmuru

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği, topyekün savaşa dönüşen ve Dünya çapında siyasi ve ekonomik sistemde derin izler…

2 gün ago