Türkiye’den Kıbrıs hamlesi: Maraş kısmen açıldı

Maraş’ın 46 yıl aradan sonra ilk ziyaretçilerine sosyal mesafe uyarısında bulunuldu. (Fotoğraf: T.C. Savunma Bakanlığı, Twitter hesabı)

1974’teki Kıbrıs harekâtından beri kapalı olan ve Türklerle Rumlar arasındaki barış müzakerelerinde kritik önem taşıyan Maraş bölgesinin bir kısmı, ziyarete açıldı. 

Gazete Duvar’ın haberine göre, adanın Türk tarafında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminden üç gün önce gelen etkinlik kapsamında halkın ve basın mensuplarının asker ve polis eşliğinde “hayalet şehir” olarak bilinen bölgeye girişine izin verildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından rakibi Başbakan Ersin Tatar’ın Türk hükümetiyle birlikte gerçekleştirdiği bir seçim hamlesi olarak değerlendirilen etkinlik, seçime müdahale tartışmalarını beraberinde getirmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ersin Tatar, 6 Ekim’de Ankara’da yapılan bir törenle KKTC Su Termin Projesi’ni yeniden açmış, bu törende Maraş’ın da ziyarete açılacağı haberini vermişti. 

Akıncı, “Bugün Yüksek Seçim Kurulu kararları hiçe sayılarak tamiratı tamamlanan su borusu ve kapalı Maraş konusunda yapılan törenler, demokrasimiz açısından yüz karasıdır” demişti.

Yunanistan hükümet sözcüsü, Atina ile Lefkoşa’nın konuyu önümüzdeki hafta Avrupa Birliği liderlerinin düzenleyeceği toplantıda gündeme getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Türk Savunma Bakanlığı,resmi Twitter hesabında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan, 46 yıldır yerleşime ve ziyarete kapalı tutulan Kapalı Maraş’ın bir bölümü bugün halkın ziyaretine açıldı. Sembolik anlamı büyük olan ve 46 yıllık hasreti bitiren bu adım, KKTC’ye ve orada yaşayan kardeşlerimize hayırlı olsun.” dedi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...