Peker’den “Soylu sivillere silah dağıttı” iddiası

Kaçak Soylu, 15 Temmuz gecesi ve sonrası sivilleri silah dağıtıldığıyla ilgili iddialarda bulundu.

Kaçak suç örgütü lideri Sedat Peker, attığı bir dizi tweetle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında AKP Gençlik Kolları’nı da kullanarak sivilleri silahladırmak için tüfek dağıtmakla suçladı.

Peker, 8 Temmuz günü attığı tweetlerde o dönemdeki AKP Gençlik Kolları yöneticilerinin isimlerini de vererek İstanbul’un Balat semtinde, Sveti Stefan Kilisesi yakınlarında iki araç arasında silah transferi yaptığını ileri sürdü. 

15 Temmuz 2016’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Soylu, daha sona Efkan Âlâ’nın yerine İçişleri Bakanı olmuştu.

İsmi geçen şahıslardan, o dönem İçişleri Bakanlığı personeli olan Ahmet Onay, “Adı geçen kişilerle kilise yakınlarına gittim. Ne alıp verdiklerini görmedim” diye bir açıklama yaparak “abi” dediği Peker ile yakınlığını da doğruladı.

Onay, “Sedat Peker ile 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Gazi olmamdan dolayı tanıştım… Daha sonra kendisiyle sıklıkla görüşmeye devam ettim. 15 Temmuz 2017 tarihinde darbe girişimin 1. yıl dönümünde bana bir otomobil hediye etti. Aynı gün mekânı cennet olsun 15 Temmuz Şehidimiz Burak Cantürk kardeşimin ailesine ev hediye etti” dedi.

15 Temmuz gecesi aldığı yaralar iyileşmediği araçta kaldığını, neyin transfer edildiğini bilmediğini söyleyen Onay, Peker’n iddialarındaki aracın markasını da teyit etmiş oldu.

Peker ayrıca, İstanbul’un Esenyurt Belediyesi’nde ciddi bir inşaat yolsuzluğu iddiasında bulundu.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...