Erdoğan seçim barajı için yüzde 7 dedi

Erdoğan uçakta siyaset ve dış politika üzerine açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7’ye indirilebileceğinin sinyalini verdi.

Bosna Hersek’ten dönüşü sırasında uçakta beraberindeki gazetecilere konuşan Erdoğan, şöyle konuştu: “Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu, olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil. Öyle bir şey olursa o da tabii konuşulabilir”.

Açıklama, anketlere göre Erdoğan’ın görev onayının MHP’yi seçmen arasında da düştüğü günlerde geldi.

Metropoll araştırma şirketinin yeni raporuna göre, Ağustos’ta MHP’li seçmenin Erdoğan’a onayı yüzde 54.5’e düştü. Geçen ay bu oran 76.8’di.

Erdoğan’ın genel görev oayı da yüzde 48,1 olan görev oranı yüzde 38’e düştü. Cumhurbaşkanını partisinin seçmenleri arasındaki onayı ise Temmuz ayındaki 83,1’den 76,3’e indi. 

Taliban daha ılımlı konuşuyor ama…

Afganistan’da yönetimi Taliban’ın ele geçirmesiyle ilgili de konuşan Erdoğan, “Afgan kadınlarıyla alakalı olarak, biz ülkemizdeki kadınları nasıl görüyorsak Afganistan’daki kadınların aynı hakları yaşaması noktasında elimizden gelen bütün gayretle adımlarımızı atarız. Ancak takdir edersiniz ki, Afganistan’ın şartlarıyla Türkiye’nin şartlarını aynı şekilde değerlendiremeyiz. Orada şu anda belli bir süreç var ve bu sürecin bir akıp gitmesi lazım ki sağlıklı bir ortam ortaya çıksın. Şimdi burada da tabii Taliban’ın kadınlara bakışı bana göre 20 yıl öncesi gibi olmayacaktır. Onlar bu konuda da bir değişikliği muhakkak göreceklerdir” dedi.

İstihbaratın Taliban ile görüşmelerinin sürdüğünü söyleyen ve ülkedeki belirsizliklere dikkat çeken Erdoğan, “Taliban’ın açıklamaları ılımlı ama 20 yıl öncesinin açıklamalarıyla, şimdiki açıklamalar acaba örtüşüyor mu? Buna baktığımız zaman burada tabii tereddütler söz konusu. Burada süreci şu anda bizim hassasiyetle izlememiz lazım” diye konuştu.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...