Kur krizine tepkiler büyüyor

Kurdaki durdurulamaz yükselişin ardından muhalefet partileri ekonomi gündemiyle toplantı yaparken, bazı illerde protesto yürüyüşleri düzenlendi. Eylemlere polis engel oldu. (Photo: Twitter)

Türk Lirasının değerindeki hızlı düşüşün ardından muhalefet partileri ekonomi gündemiyle toplandı, partiler ortak ekonomi planı için çağrı yaptı, erken seçim isteklerini yineledi.  Sol partilerin düzenlediği protesto yürüyüşlerinde vatandaşlar polis engeliyle karşılaştı, İstanbul Taksim meydanı kapatıldı. Bazı banka ve şirketler işlemlerine ara verdi.

Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrası Türk Lirasının değer kaybı devam etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında kur dalgalanmalarını dış etmenlere bağlayıp “ekonomik kurtuluş savaşı” ilan etmesinin ardından TL 1 ABD doları karşısında 13.50 seviyelerini gördü, günlük değer kaybı yüzde 20’ye yaklaştı. Türk Lirası gelişen ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Muhalefet partileri harekete geçti 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu diğer programlarını iptal ettiğini ve CHP yönetimini olağanüstü toplayacağını duyurdu. Akşam saatlerinde CHP lideri başkanlığında toplanan Ekonomi Masası, 2,5 saat süren toplantı yaptı. 

İYİ Parti Lideri Meral Akşener partisinin ekonomi kurmaylarıyla acil bir toplantıyla bir araya geldi. TBMM’de konuşan Akşener, “Beştepe’de panik rüzgârları esmeye başladı, Erdoğan’a yol göründü” diyerek erken seçim çağrısını tekrarladı. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı ziyaret etti. DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Erdoğan’ın “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” ilanının bir “kandırmaca” olduğunu söyledi. CHP ziyareti sonrasında açıklama yapan Davutoğlu, “İktidara çağrıda bulunuyorum; artık bu yanlış yolda devam etmeyin” dedi.

HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet partilerine ortaklaşma çağrısında bulundu. Demirtaş Twitter hesabından muhalefet liderlerinin Türkiye’nin yedi bölgesinde ortak mitinglerle hükümeti seçime zorlamasını istedi.

Erdoğan ise erken seçimin gündemde olmadığı, 2023’te yapılacağı beyanını tekrarladı.

Sol, hükümeti istifaya çağırdı

Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve sol partilerin insiyatifiyle Ankara, İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de Türk Lirasının değer kaybı ve ekonomi yönetimi yürüyüşlerle protesto edildi. Protestocular hükümeti istifaya çağırdı. Yürüyüşler polis tarafından engellendi. İstanbul Taksim meydanı barikatlarla kapatıldı. Ankara’da güvenlik önlemleri arttırıldı. 

Erdoğan Kavcıoğlu ile görüştü

Muhalefet kurmaylarını toplarken Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir araya geldi. Görüşme ardından Merkez Bankası “Uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü” olmadığını açıkladı. Açıklamada kur hareketlerinin “piyasaların gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden uzak, sağlıksız fiyat oluşumlarından” kaynaklandığı ifadesi yer aldı. Bu açıklama sonrası Türk lirasının değer kaybı durmadı.

Satışları durduruldu

Kur dalgalanmaları sebebiyle bazı bankalar işlemlerine ara verdi, sistemler aşırı yük nedeniyle yavaşladı. Apple Türkiye’de satışlarını durdurduğunu açıkladı. Marketlerde un, şeker, yağ, çay gibi gıda maddelerinin belli kotalarla satıldığı yolunda çok sayıda haber medyada yer aldı.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...