IŞİD Suriye’de 3 yılın en büyük saldırısını düzenledi

Savunma Bakanlığı, TOKİ ile birlikte yürütülen Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında Suriye sınırında 556 km’lik beton duvar inşaa etmişti. (Foto: MSB)

Suriye’nin kuzey doğusundaki Haseke kentinde Sina (Gerwan) Hapishanesi’ne IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda şimdiye dek en az 160 kişinin öldürüldüğü, çok sayıda IŞİD militanının da firar ettiği bildiriliyor.

PKK/YPG’nin kontrolündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki Sina Hapishanesi, dünyanın en büyük IŞİD hapishanesi olarak biliniyor. Hapisanede 20 Ocak günü başlayan isyan, 21 Ocak’ta IŞİD militanları tarafından hapishaneye düzenlenen bombalı saldırı ile birlikte baskına dönüştü. Ajanslar saldırının ardından hapishanede bulunan IŞİD üyelerinin firar ettiği, mahalle aralarında SDG güçleri ile ISID militanları arasında şiddetli çatışmaların sürdüğünü bildiriyor.

Pentagon, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çatışmalara hava kuvvetleriyle destek verdiğini doğrularken, ABD Dışişleri saldırıyı kınadı. Dışişleri Sözcüsü Ned Price tarafından 22 Ocak’ta yapılan yazılı açıklamada “ABD Perşembe günü Kuzey Doğu Suriye’deki Haseke Cezaevine düzenlenen ve ISID militanlarını kaçırma amacı taşıyan IŞİD saldırısını kınıyor,” ifadelerine yer verildi.

Ankara gelişmeleri yakından izliyor.

İsyan, IŞİD’in 2019’da yenilgiye uğramasından bu yana en büyük saldırısı olarak nitelendiriliyor.

166 kişi öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin 25 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre çatışmalarda ölenlerin sayısı 166’ya ulaştı.

Reuters’ın aktardığına göre SGD güçleri hapishaneyi kuşatma altına aldıklarını, ancak tutukluların hapishaneyi kontrol altında tuttuklarını bildirdi. Civar bölgelerin kontrolü için çatışmanın sürdüğü belirtirken, yerel kaynaklar Hasekelilerin evlerini terk ettiğini aktarıyor. Gözlemevi’nin aktardığı rakamlara göre ölenler arasında 7 sivil bulunuyor.

Reuter’sın haberine göre, insan hakları grupları, hapishanelerde işkence ve kötü muamelenin yanı sıra kayıtsız tutuklulukların da olduğunu öne sürüyor. Habere göre bölgede yoğunlukta olan Arap nüfus arasında IŞİD’e sempati artıyor.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...