Siyaset

Özel’den Bahçeli’ye: “Sizin uygulamalarınız yüzünden Kürtler daha az eşittir”

CHP lideri Özgür Özel, kendisini eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli’ye partisinin grup toplantısında yanıt verdi. Kayyum uygulamalarını eleştiren Özel, Bahçeli’ye hitaben, “sizin kayyum uygulamalarınız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir” dedi. (Foto: CHP) 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Özgür Özel Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’den gelen sert eleştiriye partisinin grup toplantısında yanıt verdi, kayyum uygulamalarını hatırlatarak, “sizin uygulamalarınız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir,” dedi.

28 Kasım’da CHP grup toplantısında konuşan Özel, “Devlet Bey sözlerimi eleştirmiş. Benim dediğim şu; Diyarbakır’da, Mardin’de, Batman’da, Van’da Kürtler belediye başkanı seçiyor ama o belediyelere siz kayyum atıyorsunuz. Osmaniyeliler, Manisalılar, Rizeliler eşittir; sizin bu uygulamalarınız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir” dedi.

Özel, Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin ibadethane kabul edilmediğini belirterek, “Sünniler eşittir ama bu uygulama yüzünden ve uğradıkları birçok ayrımcılık yüzünden Aleviler bu memlekette daha az eşittir,” dedi.

Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP lideri Özel’in ses sanatçısı Pervin Chakar’ın elini öpmesini ve daha önce de söylediği “Türkiye’de Kürtler daha az eşittir” cümlesini eleştirmiş, “CHP Genel Başkanı’nın sözü bölücü lugatın tıpkısının aynısını yansıtmasıdır. Bu sefil iddia devletin bölünmez bütünlüğüne saldırıdır ve suçtur. Kürt kökenli kardeşlerim eşit hak ve hukuka sahiptir,” ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli’ye cevap veren Özel, “(Devlet Bahçeli’nin) Bugünkü konuşmasında birçok hakaret var ama benim cümlelerimi söyleyip diyor ki ‘Bu soysuz iddia, tümüyle bühtandır.’ Devlet Bey, ben de biliyorum siz de biliyorsunuz o metin yazarı kimdir, o ekipte kimler vardır. O arkadaşları, Sinan Ateş’in ailesi de çok iyi biliyor. İddia soysuz olmaz. İddia asılsız olur, gerçek dışı olur, abartılı olur. O arkadaşlar diyecek de diyemiyorsa anlaşılan bana ‘soysuz’ demeye kalkıyorlar,” dedi.

Özel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarın verin bir talimat, Ülkü Ocakları Taksim’e çıkar, Tayyip Bey isterse Osmanlı Ocakları çıkar; 1 Mayıs olur, sendikalar Taksim’e çıkamaz. 8 Mart olur, kadınlar Taksim’e çıkamaz. Evladını arayan Cumartesi Anneleri, Taksim’e çıkamaz. Muhalif gazeteciler haber yazarlar, kodesten çıkamazlar. Bu ülkede iktidar yanlıları eşittir; muhaliflere düşman hukuku uyguladığınız için muhalifler daha az eşittir.”

 

YetkinReport

Recent Posts

İran’ın İsrail’e saldırısı: Ankara neden geç ve kısık ses verdi?

İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e karşı hava saldırısına Ankara alışılmadık ölçüde geç ve düşük profilde…

13 saat ago

Küresel orman kaybı alarm veriyor: Türkiye felaketin eşiğinde

Dünya genelinde orman kaybı 1990 yılından bu yana 178 milyon hektar. Yaklaşık Libya’nın yüzölçümüne eşit…

14 saat ago

Seçimi ekonomi belirledi. Şimdi bedelin adil dağıtılması gerekiyor

31 Mart yerel seçimleri AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı döneminde aldığı en ağır yenilgi oldu.…

14 saat ago

İran saldırısı Netanyahu’nun aleyhine işleyebilir: ABD ile gölge boksu

İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e tarihte ilk defa doğrudan saldırısının, henüz yeni olmakla birlikte İran’ın binlerce…

1 gün ago

İran-İsrail gerilimine Türkiye’den ilk yorum MİT Akademisinden

İran’ın İsrail’e düzenlediği hava saldırısı konusunda Türkiye’den resmî kanallardan yapılan ilk değerlendirme ne Cumhurbaşkanlığı ne…

1 gün ago

Budist, Şaman, Hristiyan, Yahudi Türkler de var

Bugün dünyada nüfusu yaklaşık 250 milyonu bulan Türk kökenli insanların çoğunluğunun dini İslam. Kimi Sünni,…

2 gün ago