Siyaset

Demirtaş DEM Parti’nin İstanbul adaylığından çekildi

Başak Demirtaş, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile görüştüklerini, ortak alınan karar ile 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı.

Başak Demirtaş, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile görüştüklerini, ortak alınan karar ile 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Demirtaş, “Gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız,” dedi.

Tutuklu siyasetçi ve HDP’nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi olan Başak Demirtaş, 21 Ocak’ta gazeteci İrfan Aktan’a verdiği mülakatta “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz,” demişti.

DEM Parti’nin büyük şehirlerde CHP ile işbirliği yapıp yapmayacağı henüz belli değilken Demirtaş’tan gelen bu açıklama hem parti içinde hem de yerel seçim siyasi gündeminde tartışmalara sebep olmuştu.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan 3 Şubat’ta kameraların karşısına geçerek partinin İstanbul’da da aday çıkaracağını, Demirtaş’ın da “aday havuzlarında” olduğunu söylemiş, nihai kararın parti içinde belirleneceğini belirtmişti. Doğan, partinin İstanbul ve diğer kentlerde aday göstereceği isimleri 9 Şubat’a kadar kamuoyu ile paylaşacağını belirtmişti.

Başak Demirtaş: “Partiyle ortak görüş”

Tartışmaların ardından 7 Şubat’ta yazılı bir açıklama yayımlayan Başak Demirtaş aday olmayacağını belirtti.

5 Şubat’ta DEM Parti heyeti ile bir araya geldiğini ve gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini belirten Demirtaş, “adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız,” dedi.

Demirtaş, “Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır. Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, partimizin başarısı için çalışacağız,” dedi.

DEM Parti’den açıklama

Demirtaş’ın açıklamasının hemen ardından DEM Parti de yazılı bir açıklama yayınlayarak Türkiye’nin her yerinde kendi adayları ile çıkma kararı aldıklarını vurguladı.

DEM Parti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni özel olarak ele aldıklarını belirterek “ismi geçen tüm kıymetli arkadaşlarımızın varlığı ve irade beyanı partimize ve tabanımıza güç ve moral vermiştir,” dedi.

Parti açıklamasında, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için yaptığı irade beyanıyla partimizin seçim politikalarını destekleyerek bizleri daha da güçlendiren Başak Hanım’la sürecin başından itibaren istişare halindeyiz. Yetkili kurullarımız gelinen aşamada tüm seçenekleri masaya yatırarak gelişmeleri değerlendirmiş ve Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak aday olmaması görüşüne varılmıştır,” ifadelerine yer verdi.

YetkinReport

Recent Posts

“Bayramın ilk günü güneş enerjisi kullanımı rekor kırdı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kurban Bayramı'nın ilk gününde güneş enerjisinden elektrik üretiminde…

10 saat ago

AK Partinin yeni iletişim stratejisiymiş. Ne kadarına cesaretleri var?

Hürriyet internet sitesinde okudum: AK Parti yeni bir iletişim stratejisi üzerinde çalışıyormuş. Ne yalan söyleyeyim…

11 saat ago

Adalar’da “Azmanbüs” gerginliği tırmanıyor: Halk ve İBB karşı karşıya

Adalar'da gerginlik tırmanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Adalar ilçesinde daha büyük minibüsleri hizmete sokma kararı…

24 saat ago

Erdoğan: Erken seçim yok, Bahçeli’yle İttifaka, Özel’le diyaloga devam

Kurban Bayramı arifesinde AK Parti-MHP-CHP üçgeninde yaşanan gerilimin üç ekseni vardı. Biri, CHP lideri Özgür…

1 gün ago

Savaş alanında yapay zeka: Katliam teknolojisi mi, ilerleme mi?

Yapay zeka sadece insanları daha iyi yaşatmak değil, daha çok öldürmek için de kullanılmaya başlandı.…

1 gün ago

İsrail karıştı: Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'de altı üyeli savaş kabinesini feshettiğini duyurdu. Reuters'ın İsrailli yetkililere dayandırdığı…

2 gün ago