ABD’de Trump yanlısı protestocular Kongre binasını bastı

ABD’nin başkenti Washington’da Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesine itiraz eden bir grup Kongre binasına zorla girerek  şiddet eylemlerinde bulundu. ABD tarihinde benzeri görülmeyen olaylar sırasında bir kadının göğsünden vurulduğu ileri sürüldü.

Trump, Ulusal Muhafızlara “Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri” yönünde talimat verdi. Seçimi kaybeden ABD Başkanı, Twitter hesabından “ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır. Unutmayın, biz kanun ve düzen partisiyiz” dedi.

Olaylar sonrasında kameralar önüne geçen ve 20 Ocak’ta göreve gelecek olan Joe Biden ise sükûnet çağrısında bulunarak, görüntülerin “gerçek Amerika’yı yansıtmadığını” söyledi.

Olaylara “kaos” diye adlandıran Biden, “Bu derhal bitmeli” dedi.

“Bir başkanın sözleri önemlidir. O başkanın ne kadar iyi ya da kötü olduğu fark etmez” diyen Biden, Trump’ı bir an önce televizyona çıkarak “Anayasayı savunmaya” davet etti.

Trump ise Twitter’dan yayınladığı video mesajda protestoculara evinize dönün çağırsında bulundu. Şiddet olaylarına cesaret vermekle suçlanan Trump, bu mesajında da “Seçimlerin bizden çalındığını biliyoruz” demeyi ihmal etmedi.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1346928882595885058?s=20

Ancak Twitter, Trump’ın mesajıyla ilgili bir uyarı mesajı yayınlayarak iddiaların güvenilmez olduğunu, bu nedenle tweet’e yanıt verilemeyeceğini, retweet edilemeyeceğini not düştü.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Washington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli.” dedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı da “ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin odasını basan protestocular, 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sırasında Kongre binasının dışında gösteri düzenliyor. Protestocuların bir kısmı barikatı aşarak binaya girdiğinde Arizona seçimlerine itirazlar görüşülüyordu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldığı öğrenildi.

Washington’da olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

BBC,  Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grubun uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçtiğini yazdı.

Fox News ise Kongre binası içinde bir kişinin silahla vurulduğunu duyurdu. Farklı kaynaklar, vurulan kişinin durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Olaylar sırasında Kongre önündeki gösteriler devam etmekteydi.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...