‘Uzaya gidelim derken Ege’de burnumuzu çıkaramayacağız’

Yunanistan’ın F-16 modernizasyonu çalışmaları sürüyor. (Fotoğraf: Lockheed Martin)

Gazeteci Barçın Yinanç, T24‘te yayınlanan “Uzaya gidelim derken Ege’de burnumuzu çıkaramayacağız” başlıklı yazısında, Türkiye’nin S-400’ler konusunda ısrarının devam etmesi ve bunun karşılığında ABD yaptırımlarına yenilerinin eklenmesi halinde Türkiye’nin Ege’de hava üstünlüğünü Yunanistan’a kaptırma riski olduğunu yazdı.

Yunanistan’ın F-16 modernizasyonu ile ilgili güncel çabalarına dikkat çeken Yinanç, “Kathimerini’nin savunma muhabiri Yunanistan‘ın modernize edilen ilk F-16 uçağının test uçuşunu başarıyla tamamladığını, ikinci F-16’nın modernizasyonunun da süratle ilerlediğini söyledi” diye yazdı.

Yinanç’ın yazısının bir bölümü şöyle:
“Savunma alanındaki uzmanlarla konuştuğumda konunun şaka kaldırır yanı olmadığını gördüm. S-400’ler konusunda ısrar devam eder, yaptırımların üstüne yenileri gelirse, Türkiye’nin Ege’de hava üstünlüğünü Yunanistan’a kaptırma riski var.”

“Zaten, S-400’lerle ilgili en sert yaptırım Türkiye’nin 5. jenerasyon F-35 uçak programından dışlanması oldu. CAATSA denen yaptırımlar sonradan eklendi. Yaptırım tehdidine karşılık “kendi uçağımızı kendimiz yaparız” deniyor. Ancak Milli Muharip Uçağı’nın (MMU) seri üretime geçip hava kuvvetlerinin envanterine yüksek sayılarda girmesi en iyi senaryo ile 2035’i buluyor ki daha ortada uçak yok.”

“Türkiye, ABD Kongresi’nin örtülü ambargosu nedeniyle yaşlanmakta olan F-16 filosunu modernize edemiyor. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir (ki hem kendisinin hem de başkanı olduğu kurumun ABD’nin son CAATSA yaptırımlarının hedefi olduklarını hatırlatırım) Ocak sonunda Türkiye’nin F-16 filosunun yapısal ömrünün uzatılması çalışmalarının başladığını açıkladı. Geçici bir çözüm tabii.

“Ancak alınan önlemlere rağmen yaptırımlar sürerse 2025-2035 arasında hava üstünlüğünün Yunanistan’a geçebileceğine dair hesaplamalar var. Bu tahminler yapılırken elbet Yunanistan’ın Fransa’dan alacağı 18 Rafale jetleri de hesaba katılıyor. Fransız jetleri sayesinde Yunanlılar Türk F-16’larına çok daha uzun menzilden kilit atabileceklermiş. Yani biz uzaya çıkalım derken Ege’de burnumuzu uzatamaz hale geleceğiz.”

Yazının tamamına ulaşmak için lütfen tıklayın.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...