Ermenistan’da ordu muhtıra verdi, Türkiye kınadı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordunun möıhtırası ardından Erivan’ın Cumhuriyet Meydanına toplanan taraftarlarına hitap ediyor. Türkiye, muhtırayı darbe girişimi olarak şiddetle kınadı. (Foto: Twitter)

Ermenistan’da ordunun 25 Şubat sabahı Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran muhtırası ardından Paşinyan yanlıları Erivan Cumhuriyet Meydanına döküldü. Bunun bir darbe girişimi olduğunu söyleyen Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Ayrıca askerleri komutanlarına değil kendisine itaat etmeye çağırdı. Ordunun muhtırasından bir gün önce, aleyhine yapılan protesto gösterileri üzerine Paşinyan Genelkurmay Başkan Yardımcısını görevden almıştı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin bunu bir darbe girişimi sayarak şiddetle kınadı. Budapeşte’de Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu “Dünyanın neresinde olursa olsun darbe veya darbe girişimlerine karşıyız” dedi.
İşin ilginç tarafı, Ermenistan’ın önceki iki başbakanı Robert Koçaryan ve Vazgen Manukyan’ın askerlerden yana tutum açıklaması oldu. İki siyasiye göre askerlerin muhtırası darbe girişimi sayılmazdı ve Dağlık Karabağ yenilgisinden sorumlu olan Başbakan istifa etmeliydi. Azerbaycan’a karşı alınan yenilgiden “patlamayan Rus yapımı ’İskender’ füzelerini” sorumlu tuttuğu için Paşinyan’a kızgın olan Rusya da “tarafları aralarındaki sorunu diyalogla çözmeye” çağırdı.

Azerbaycan’ın zaferinin artçı şokları

Ermenistan’da ordunun Paşinyan’ı istifa çağırmasının altında Azerbaycan karşısında alınan ağır yenilgi yatıyor.
Eylül 2020 sonunda Ermenistan ordusunun bir sınır ihlali ile başlayan savaş, sadece 44 gün sürmüştü. Türkiye’nin de askeri ve siyasi desteğini alan Azerbaycan ordusu, 30 yıla yakın süredir işgal altındaki topraklarını geri almıştı. 10 Aralık 2020’de Bakü’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da ağırladığı resmî geçit töreninde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir 30 yıl daha sonu gelmeyen müzakereleri bekleyemeyecekleri için askerî çözüme başvurduklarını söylemişti. Erdoğan da “Azerbaycan’ın zaferi bölgede yeni bir dönem açıyor” diye konuşmuştu.
Azerbaycan’ın özerk Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan’ın egemenliğinin son bulmasından sonra bölgedeki hareketler Rus ve Türk askeri heyetlerince gözetim altında tutuluyor.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...