Erdoğan açıkladı: Türkiye-Mısır yakınlaşması başladı

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı’nda konuştu. (Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı).

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye ve Mısır arasındaki diplomatik temasların başladığını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da yakınlaşma sürecinin “devam ettiğini” açıkladı.

İstanbul’da cuma namazı çıkışında konuşan Erdoğan, “Mısırla istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak işbirliği sürecimiz devam ediyor. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısırla olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri taşırız. Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Mısır halkını Yunanistan’ın yanına yerleştirmek söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması Mısır’ın Akdeniz’de enerji kaynağı arama ihalesinin sınırlarını Yunanistan’ın istediği alanda değil, Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırının başladığı noktada bitirmesinin ardından geldi.

Erdoğan ayrıca, “Suudi Arabistan’ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan’ı da böyle bir kararda görmek istemezdik. Bunu da görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz” dedi.

Çavuşoğlu: Diplomatik temaslar başladı

Erdoğan’ın konuşmasının öncesinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden kurulmasının 2013’ten bu yana süren kopukluk nedeniyle zaman aldığını açıkladı.

Çavuşoğlu: “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” diyen bakan, “Suudi Arabistan’la ilişkilerimizin düzelmemesi için sebep yok. Olumlu adım atarsa biz de atarız. Aynı şey BAE için de geçerli” diye konuştu.

Ankara-Kahire ilişkileri Mısır’da Muhammed Mursi hükümetinin devrilerek yerine Sisi’nin geçmesiyle bozulmuştu.

Deneyimli diplomat, Emekli Büykelçi Hasan Göğüş’ün bu konudaki yazısını okumak için lütfen tıklayın:

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...