Merkez Bankası Başkanı Ağbal görevden alındı

Naci Ağbal, sadece dört ay görevde kaldı. (Fotoğraf: Twitter/SolHaber)

Dört ay önce göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan kararla görevden alındı.

Ağbal’ın görevden alınması, Merkez Bankası’nın faiz kararının ve Yeni Şafak gazetesinin attığı  “Bu operasyonu kim adına çektiniz” manşetinin ardından geldi. Ağbal’ın yerine Yeni Şafak yazarı, eski AKP milletvekili Şahap Kavcıoğlu atandı.

Ağbal, geçtiğimiz yıl kasım ayında görevden alınan Murat Uysal’ın yerine getirilmiş, atanmasından birkaç gün sonra istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine de Lüfti Elvan gelmişti.

Image

18 Mart günü Merkez Bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine yükseltti. Yeni Şafak ilgili haberi manşetinden vererek “Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor” ifadesini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erodğan’ın üst üste görevden aldığı üçüncü Merkez Bankası Başkanı olan Ağbal, karar sonrası sosyal medya hesabından Erdoğan’a teşekkür etti.

Ağbal’ın yerine gelen Kavcıoğlu, 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi. Gazete Duvar‘ın haberine göre, Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü denetim uzmanı olarak bitiren Kavcıoğlu,  İngiltere Hastings College’ta işletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Kavcıoğlu, Esbank TAŞ ve Türkiye Halk Bankası’nda çeşitli görevlerde yer aldı.

Kavcıoğlu, yeni Merkez Bankası Başkanı oldu.
close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...