Acemoğlu uyarıyor: ekonomik kriz derinleşebilir

Dünyaca tanınan iktisatçı Daron Acemoğlu, Türkiye’deki ekonomik krizin derinleşmesinden korktuğunu, “Başkan emirleriyle” para politikası yürütülemeyeceğini söylüyor. (Foto:Twitter/Acemoğlu)

Uluslararası planda etkili iktisatçı Daron Acemoğlu, mevcut politikaların devamı halinde Türkiye’deki ekonomik krizin derinleşmesinden “korktuğunu söyledi. T24’te Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye’deki bankaların durumunun görünenden de kötü olduğunu, para politikasının “Başkandan emirlerle” yürütülemeyeceğini” söyledi.
Acemoğlu şu saptamalarda bulundu:
. “5 senedir bilançosunda çok büyük problemi olan AVM dükkanları, inşaat şirketleri ne kadar daha ayakta kalabilecekler? Bunların bankalar üzerine etkileri neler olacak? Rezervlerimiz bu kadar azalmışken, daha ne kadar kuru, faiz politikasını bu şekilde tutabileceğiz? Bu boyutların çok daha negatife gitme olasılığı yüksek.
. “Demokrasinin diktatörlüklere, otoriter sistemlere göre en büyük avantajlardan bir tanesi de yeteneği, yeterliliği olmayan kadroları başta tutma eğilimleri çok daha zayıf. Özellikle Türkiye’de başkanlık seçimine gidip de tüm güç Saray’da toplanınca bunun ekonomi politikası üzerinde de büyük bir etkisi oldu.
. “Normal medyanın olduğu bir ülkede muhalefetin söyledikleri, bilim adamlarının, bu konuda bilgili olan insanların söyledikleri şeyler gündemi belirler ama Türkiye’de ne yazık ki mafya babalarına kaldı.”
Sabuncu’nun Acemoğlu ile bu önemli mülakatın tamamını bu bağlantıya tıklayarak okuyabilir, izleyebilirsiniz.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...