ABD Ankara Büyükelçisi Flake Erdoğan’a Güven Mektubu Sundu

ABD’de Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye büyükelçi olarak atadığı eski senatör Jeff Flake, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sundu. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

ABD’de Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye büyükelçi olarak atadığı eski senatör Jeff Flake, 26 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sundu. Büyükelçi Flake, 10 Aralık 2021’de ABD’de yemin ederek görevine başlamış, 7 Ocak’ta eşi Cheryl Flake ile birlikte Türkiye’ye gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunmasının ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği web sitesinde “Parti siyaseti, suyun kıyısında biter” başlıklı bir yazı kaleme alan Büyükelçi, “Türkiye, NATO’ya sıkı sıkıya bağlı, vazgeçilmez bir müttefiktir ve sürekli değişimlerin yaşandığı bir bölgede önemli bir ortaktır. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin, küresel barış ve güvenliğe yönelik çok ciddi tehditlere karşı koymak için birlikte çalışması, ulusal çıkarlarımıza hizmet etmektedir,” ifadelerini kullandı.

Siyasi Büyükelçi

Türkiye’nin ABD’ye siyasi kökenli Murat Mercan’ı büyükelçi atamasından sonra ABD de Türkiye’ye siyasi büyükelçi atamış oldu. Deneyimli diplomat Namık Tan’ın YetkinReport’taki yazısında da ifade ettiği gibi Flake, uzun bir aradan sonra Türkiye Büyükelçisi olarak atanan ilk siyasetçi. Reagan döneminde Büyükelçi olarak görev yapan Robert Strauss Hupe’den bu yana, ABD, Türkiye’ye siyasi atama yapmamıştı. 

ABD Cumhuriyetçi Parti’de siyaset yapmış olan Flake, 2001-2013 yılları arasında Temsilciler Meclisi üyeliği görevinin ardından 2019’a dek ABD Senatosunda Arizona eyaleti senatörü olarak görev yapmıştı. Büyükelçi, cumhuriyetçi olmasına karşın 2020 Başkanlık seçimlerinde de Demokrat Parti adayı Joe Biden’ı desteklemişti. Eski Başkan Donald Trump’ın yönetimini kurumsallıktan uzaklaşmakla ve partizanca davranmakla eleştiren eski senatör, Trump’a muhalefet eden ilk Cumhuriyetçi siyasetçilerden biri olarak biliniyor.

Büyükelçilik sitesinde yayımladığı yazıda da bu duruma değinen yeni Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’nda bir kariyerden ziyade ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’da görev aldığının, Büyükelçilik görevinde partizan politikaları bir kenara bırakacağının altını çizdi. Flake, “Washington’da hep söylediğimiz gibi; ‘Parti siyaseti, suyun kıyısında biter.’ Tam da bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’ndaki eski çalışma arkadaşlarım, gerek Demokratlar gerekse Cumhuriyetçiler, böylesine önemli bir ülkeye Büyükelçi olarak atanmamı oy birliğiyle teyit ettiklerinde büyük memnuniyet duydum,” ifadelerine yer verdi.

Flake, Temmuz 2021’de büyükelçilik görevine aday gösterilmesinin ardından yaptığı açıklamada da “Bu atamayla Biden yönetimi Amerikan dış politikası ve diplomasisinin en iyi geleneğini yeniden doğruluyor: Partizan politikaların iç mesele olarak kalması ve diğer ülkelerle ilişkilere karıştırılmaması gerektiği inancı. Amerikan dış politikası, partiler üstü olabilir ve olmalı. Bu benim inancım ve aynı zamanda taahhüdüm” ifadelerini kullanmıştı.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...