TÜSİAD Başkanı: Türkiye-ABD sorunlarının kaynağı güvensizlik

TÜSİAD YK Başkanı Simone Kaslowski beraberindeki heyet ile birlikte ABD’nin başkentinde temaslarda bulundu. (Foto: TÜSİAD)

Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski Türkiye ile Amerika arasında karşılıklı güvensizlikten kaynaklanan problemlerin devam ettiğini, bu problemlerin ancak diyalog ve çözüm odaklı yaklaşımla aşılabileceğini belirtti.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, beraberindeki heyet ile birlikte 15-16 Kasım tarihlerinde ABD’nin başkenti Vaşington’da Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilciliği yetkilileriyle görüştü. Kongre’de de temaslarda bulunan heyet, ayrıca Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi Murat Mercan’ı ziyaret etti. 

TÜSİAD sitesinden yapılan açıklamaya göre Simone, görüşmelerin ardından şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk-Amerikan ilişkilerindeki sorunların giderilmesi her iki ülkenin ulusal çıkarları açısından son derece önemlidir. İlişkilere ortak ilke ve değerlere dayalı, uzun vadeli stratejik bir bakış açısıyla yeniden odaklanılması, kurumsal ilişkilerin yeniden güçlendirilmesi gerekiyor. İlişkilerdeki karşılıklı güvensizlikten kaynaklı sorunlar ancak diyalog yoluyla, samimi ve çözüm odaklı bir yaklaşımla giderilebilir.”

TÜSİAD heyetinin gerçekleştirdiği toplantılarda ayrıca iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılmasının kolaylaştırılması için bazı korumacı önlemlerin giderilmesi gerektiği belirtildi. 

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...