Ekonomi

Seçimden sonra ekonomide yapılacaklar listesi

İki yıldır seçim gündemi ile yönetilen ekonomide Mart seçimlerinden sonra atılacak adımlar merak konusu. Ekonomim gazetesi yazarı Maruf Buzcugil, yapılması beklenen uygulamaları listeledi.

Türkiye, 2021 Aralık ayında Türk Lirasında hızlı değer kaybı ile başlayan ekonomik çalkantıda önce 2023 Mayıs’ta yapılacak genel seçim için, ardından hız kesmeden Mart yerel seçimleri için kampanya sürecine girdi. Kampanya süreçlerinde, “seçim ekonomisi” uygulandığı biliniyor. Şimdi ülke gündeminde Mart seçimlerinden sonra 4 yıl seçimsiz geçecek süreçte ekonomide atılacak adımların ne olacağı sorusu var.

Ekonomim gazetesi yazarı Maruf Buzcugil, bugünkü köşesinde 1 Nisan’dan sonra ekonomi yönetiminin atması beklenen adımları bir listede sıraladı.

“Ekonomik istikrar hedefleri ile plan ve programlara gayet güzel yazdığımız yapısal sorunlara çözüm için yapılacaklar, seçim takvimleri arasına sıkışmış şekilde ilerletilmeye çalışılıyor,” diyen Buzcugil, “Seçim sonrası kısa dönemde atılacak adımların büyük ölçüde Maliye alanından gelmesi bekleniyor,” değerlendirmesinde bulundu.

1 Nisan’dan sonra ne yapılacak?

Buzcugil, seçim sonrası beklentilerle ilgili şöyle bir liste yaptı:

  • Elektrik, doğalgaz başta olmak üzere kamu zamları
  • TCMB’nin beklentisi doğrultusunda KDV, ÖTV dışında, yeni doğrudan vergi alanlarına yönelinmesi (kripto para, ikinci konut vb.)
  • Muafiyet ve vergi teşviklerinin bazılarının ayıklanması
  • Enflasyonun düşüşe geçmesi beklenen yılın ikini yarısında kamunun yönettiği fiyatlar, dolaylı vergilerle ilgili Mali yol haritası açıklanması
  • İhracatçıların hızlı kur artışı beklentileri karşısında ekonomi yönetiminin izleyeceği kur politikasını netleştirmesi
  • Kredi kartlarında TCMB’nin de altını çizdiği kısıtlayıcı önlemlerin kapsamının açıklanması
  • Mayıs’ta enflasyonun tırmanması beklenirken asgari ücrette yıl içinde düzeltme olmayacağının açıklanması (TCMB’nin talebi)
  • Ücretlilerin gelir vergisi dilimlerinde düzenlemeye gidilebileceği
  • TL tasarruf imkânlarının genişletilmesi

Ekonomide hedefler nasıl bu kadar şaşıyor?

Seçim sonrası daha disiplinli olması beklenen ekonomide atılacak adımları düşünürken Türkiye’nin son 5 yıllık rasyonel zeminden sapma sicilini yeniden hatırlamakta yarar var. Büyük ölçüde siyasi tercihlerin ve seçim ekonomisin etkisiyle uzun, orta ve kısa vadeli hedefler büyük ölçüde şaşıyor.

TEPAV’da yer alan Prof. Dr. Hakkı Hakan Yılmaz geçen yıl plan ve program hedefleri üzerinden yaptığı çalışmayı 2023 OVP’yi baz alarak güncellemiş. Son veriler hedeflerin nasıl açık farkla ıskalandığını ortaya koyuyor. Prof. Dr. Yılmaz’ın çalışmasında projeksiyon ve gerçekleşme tahminleri uzak, orta ve yakın olmak üzere üçlü ayrımda ele alınıyor. Seçilmiş dört temel gösterge (Enflasyon TÜFE, ABD Doları döviz kuru, Büyüme, Petrol fiyatı) üzerinden yapılan hesaplamalara göre son 5 yılda uzak tahminlerde çok büyük sapmalar kaydedildi. TÜFE tahmini yüzde 643,7, ABD doları tahmini yüzde 97,5 saptı. Brent Petrol fiyatı tahmini 22,5, Büyüme tahmini ise 5 yılda yüzde -4,7 yanıldı.

YetkinReport

Recent Posts

İran’ın İsrail’e saldırısı: Ankara neden geç ve kısık ses verdi?

İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e karşı hava saldırısına Ankara alışılmadık ölçüde geç ve düşük profilde…

16 saat ago

Küresel orman kaybı alarm veriyor: Türkiye felaketin eşiğinde

Dünya genelinde orman kaybı 1990 yılından bu yana 178 milyon hektar. Yaklaşık Libya’nın yüzölçümüne eşit…

18 saat ago

Seçimi ekonomi belirledi. Şimdi bedelin adil dağıtılması gerekiyor

31 Mart yerel seçimleri AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı döneminde aldığı en ağır yenilgi oldu.…

18 saat ago

İran saldırısı Netanyahu’nun aleyhine işleyebilir: ABD ile gölge boksu

İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e tarihte ilk defa doğrudan saldırısının, henüz yeni olmakla birlikte İran’ın binlerce…

1 gün ago

İran-İsrail gerilimine Türkiye’den ilk yorum MİT Akademisinden

İran’ın İsrail’e düzenlediği hava saldırısı konusunda Türkiye’den resmî kanallardan yapılan ilk değerlendirme ne Cumhurbaşkanlığı ne…

2 gün ago

Budist, Şaman, Hristiyan, Yahudi Türkler de var

Bugün dünyada nüfusu yaklaşık 250 milyonu bulan Türk kökenli insanların çoğunluğunun dini İslam. Kimi Sünni,…

2 gün ago