Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği kesildi

CHP lideri sosyal medyadan yaptığı açıklamada ev elektriğinin kesildiğini duyurdu. (Foto: CHP)

Yıl başında elektrik ücretlerine gelen zamları protesto etmek için artık faturalarını ödemeyeceğini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ev elektriğinin kesildiğini duyurdu.

Twitter hesabından video paylaşan Kılıçdaroğlu “Eşimden az önce haber geldi, bugün elektriğimizi kesmişler. Hepiniz malumu milletimiz çok zor günlerden geçiyor. Hanelerin belini büktüler enerjiye yaptıkları zamlar 3 yılda yüzde 400’ü aştı. ‘Geri çekin zamları’ dedim çekmediler. Oysa enerji temel bir insan hakkıdır. Ekmek gibidir, hava gibidir, su gibidir hakkındır elektrik,” dedi.

2021 yılında 3 milyon 449 bin 344 abonenin elektriğinin kesildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Buna maruz kalan milyonlar için çıktım bu yola. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı değildir. Bir direniştir. Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir” notunu paylaştı.

Kılıçdaroğlu, 9 Şubat’ta bir açıklama yapmış, ve “Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben bugünden itibaren gelecek hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim” demişti.

Türkiye, Kasım ayında yaşanan kur krizinin ardından 2022 yılına fahiş fiyat artışları ile girdi. Ocak ayında faturalara yansıyan elektrik fiyatlarına, Aralık ayında kademeli sistemle yüzde 125 zam yapıldı.

Moda Sahnesi eylemini sonlandırdı

CHP liderinin Şubat ayındaki protestosu karşılık bulmuş, İstanbul Moda Sahnesi gibi kuruluşlar da faturalarını ödemeyeceklerini açıklamıştı. İki haftadır elektriksiz oyun sahnelemeye çalışan Moda Sahnesi yöneticileri 21 Nisan’da yaptıkları açıklamada “ödemiyoruz” eylemini sonlandırdıklarını duyurdu.

Aralık ayında 7 bin lira fatura ödediklerini belirten Moda Sahnesi yetkilileri, Ocak ayında 20 bin liraya yükselen faturalarını ödemediklerini, bu sebeple ikinci kez elektrik kesintisi yaşadıklarını açıkladı.

“Artık geçici çözümlerle tiyatro sanatının gereklerini yerine getirmekte zorlanıyoruz. Işık, havalandırma eksiği sanatsal açıdan ve sağlık açısından Moda Sahnesi’ndeki faaliyetleri her an zaafiyete uğratabilir artık. Bu hiç istemediğimiz sonuçlara sürüklenmeyi ne kendimize ne de seyircilerimize yaşatmak istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tüketici Güven Endeksi tarihin en düşük seviyesini gördü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre endeks Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 7.3 düştü. Mart’ta 72.5 olan endeks, Nisan ayında 67.3 değerine geriledi. Böylece endekste tarihin en düşük seviyesi görüldü. Bir önceki tarihi dip 68.9 ile Aralık 2021’de görülmüştü.

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...