Erdoğan-Putin görüşmesinde sürpriz madde TB-2 mi?

Putin’in Soçi’de Erdoğan’la görüşmesinden hemen önce Sözcüsü Peskov tarafından yapılan açıklama Ankara için yeni sorun anlamına gelebilir. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de görüşmeye başlamasından hemen önce Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov’un gazetecilere yaptığı bir açıklama, Türkiye açısından sorunlu bir maddenin daha gündemde olabileceğini gösterdi. Bu madde Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar TB-2 SİHA satışı.
Lenta.ru haber sitesinin TASS ajansına dayandırarak verdiği habere göre, Peskov, Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar TB-2 SİHA satışının sorulması üzerine şunları söyledi:
• “Kremlin, Türkiye ile Ukrayna arasındaki askeri-teknik iş birliğini önemli bir konu olarak değerlendirmekte, ama Kiev’in Türk silahlarını Donbass bölgesinde kendi vatandaşlarına karşı kullanmasından endişe duymaktadır.”
Habere göre, Moskova’nın Türk silahlarının Ukrayna’daki iç çatışmalarda kullanılmasını istemediğini kaydeden Sözcü, şöyle devam etti:
• “Bu konu önemli. Bildiğiniz gibi Ukrayna, güneydoğusunda iç ihtilafları olan bir ülke. Biz de doğa olarak bu tür silah sistemlerinin Kiev’deki, nasıl diyelim, öfkeli (yöneticilerce) Ukrayna vatandaşlarının vurulmasında kullanılmasını istemiyoruz.”
Peskov, geçtiğimiz hafta da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda Ukrayna toprağı Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesini Türkiye’nin tanımadığını söylediğinde, tam da Putin ile görüşme öncesi Erdoğan ile bu çıkışına üzüldüklerini söylemişti.
Gazeteci Fuad Safarov, Peskov’un bu sözlerinin Erdoğan-Putin görüşmesinden hemen önce Rus devlet televizyonu Rossiya-1’de de haber yapıldığını bildirdi.
Bayraktar TB-2 üreticisi Baykar 2019’da Ukrayna ordusuna 6 SİHA ve yer sistemleri, bu yıl da 1 SİHA daha satmış, Ukrayna bu yıl 4 sistem daha almayı planladıklarını açıklamıştı.
Konunun Peskov’un ima ettiği üzere görüşmede Putin tarafından gündeme getirilip getirilmediği görüşmenin bitiminden sonra anlaşılacak. Ancak ABD ile Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için arası açılan Türkiye’nin şimdi de Ukrayna’ya Bayraktar TB-2 sattığı için Rusya ile arasının açılma ihtimali ortaya çıkıyor.
Ayrıntılar ilerleyen saatlerde…

close

Yeni yazılardan haberdar olun! Lütfen aboneliğinizi güncelleyin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bunları da beğenebilirsiniz...